Transport tekniğinde bir CAD uygulaması olarak köprülü kren dizaynı
- Tez No: 46351
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ÖZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Gelişen teknolojik imkanlar sayesinde artık endüstrinin her dalında ve her aşamada CAD/CAM sistemleri, kullanılmaya başlanmıştır. Bu durum günümüz rekabet şartlarında kaliteli, ucuz ve seri olarak üretim yapabilmenin bir gereğidir. Bu sistemlerin Transport Tekniği'nde kullanılması, geniş uygulama alanları olan kaldırma ve taşıma makinalarının konstrüksiyonu ve imalatında önemli katkılar sağlayacaktır. Yapılan çalışmada, bu amaçla Transport Tekniği uygulamalarında ortak olarak karşılaşılan elemanların CAD ile konstrüksiyonuna ağırlık verilmiştir. Transport Tekniği'nde kullanılan bu ortak elemanların konstrüksiyonu, Borland C 3.1 programlama dili hazırlanan bir CAD programı yardımıyla, köprülü krenler için yapılmaktadır. Programın oluşturulmasında köprülü krenlerin proje basamakları dikkate alınmıştır. Köprülü krenlerde kullanılan hesap yaklaşımları ve konstrüksiyon esasları da yapılan çalışmada ele alınmış ve böylece hazırlanan dizayn programının dayandığı temel ilkeler belirtilmiştir. Hazırlanan CAD programı çeşitli modüllerden oluşmaktadır. Bu modüller sırası ile köprü kirişi optimum kesidini hesaplayan Kren Köprüsü Modülü, kren köprü arabası ve kren köprüsü için yürütme elemanları hesabı ve seçimi yapan Kren Köprü Arabası ve Kren Köprüsü Yürütme Modülü, kanca blokunu oluşturan elemanların hesabı ve seçimini gerçekleştiren, ayrıca çizim dosyalan oluşturan Kanca Bloku Modülü, kaldırma mekanizması için fren hesabı yapan ve çizim dosyaları oluşturan Kaldırma Freni Modülü, kaldırma mekanizmasında kullanılan tamburun boyutlarının hesaplandığı ve çizim dosyalarının hazırlandığı Tambur Modülü belirtilebilir. Program modüllerinin içinde oluşturulan çizim dosyaları, AutoCAD R12 programında otomatik olarak çizim yapılabilmeyi sağlayan script dosyalarıdır. Ayrıca modüllerde hesaplar ve seçimler sonucu bulunan değerlerin yazdırıldığı, RAPOR.DAT şeklinde isimlendirilen bir veri dosyası da programın sonunda incelemeye hazır hale gelmektedir. Programın son aşamasında, AutoCAD R12'de yapılan otomatik çizimler, parçaların kendi isimlere uygun olarak saklanmakta ve montaj resminin tamamlanmasından sonra kolaylıkla incelenebilir. '
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE GIRDER OVERHEAD TRAVELLING CRANE DESIGN AS A CAD APPLICATION IN MATERIALS HANDLING The use of electronic computers today in nearly every phase of engineering, science, business, and industry is well known. The computer has altered accounting and manufacturing procedures, as well as engineering concepts. The integration of computers into the manufacturing process, from design to marketing, is changing the methods used in the mechanical engineering applications. Engineering, in particular, is a constantly changing field. As new theories and practices evolve, more powerful tools must be developed and perfected to allow the engineer and designer to keep pace with the expanding body of technical knowledge. Modern computers are capable of carrying out long and complex sequences of operations, manipulating and storing technical information, and making logical comparisons and with very little human intervention. The computer has become an indispensable and effective tool for design and practical problem solving. New methods for analysis and design, the creation of technical drawings, and the solving of engineering problems, as well as the influence of the computer on current engineering and industrial practices. One simple fact that is frequently overlooked is that computers are not new. Charles Babbage, an English mathematician, developed the idea of a mechanical digital computer in the 1830s, and many of the principles used in Babbage' s design are the basis of today's computers. The computer appears to be a mysterious, uncompromising, often sinister, machine, but it is nothing more than a tool that just happens to be a highly sophisticated electronic device. It is capable of data storage, basic logical functions, and mathematical calculations, but not without a human interface to give it instructions. Because of the phenomenal technological advencements during the last decade, the term computer has become a part of everyone's vocabulary. Computer applications have expanded human capabilities to such an extent that virtually every type of business and industry utilizes a computer directly or indirectly. The first commercially produced computer aided design system was introduced by IBM in 1964. Computer aided design systems began to mature and prove themselves in late 1970s. Foremost in your mind must be the fact that we live in a free enterprise system which thrives on innovation and competition. New xi