İnovasyon ve örgütsel öğrenmenin örgütsel performansa etkisi: Yazılım firmalarında bir uygulama
The effect of innovation and organizational learning on organizational performance: An application in software companies
- Tez No: 519100
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde işletmeler rakiplerine üstünlük sağlayabilmek ve maksimum örgüt performansına ulaşabilmek için çaba sarf etmektedir. Pazar koşullarında inovatif değerler yaratan ve bunu sürekli hale getiren işletmeler rekabet üstünlüğü sağlamaktadır. Bununla birlikte örgütsel öğrenmeye yapılan yatırımlar da işletmenin performansını artırmak üzere yapılan hamlelerdir. Bu noktadan hareketle hazırlanan çalışmada, yazılım alanında faaliyet gösteren işletmelerin inovasyon, örgütsel öğrenme ve firma performans düzeylerinin ortaya koyulması; işletmelerin inovasyon yaklaşımı ve örgütsel öğrenme düzeyinin, işletme performansı üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul'da faaliyet gösteren 148 işletmeye İnovasyon Ölçeği, Örgütsel Öğrenme Ölçeği ve Örgütsel Performans Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre inovasyon ve örgütsel öğrenme; Performansın çalışanlarla ilgili boyutunu, tüketicilerle ilgili boyutunu, finansal boyutunu, toplumsal boyutunu ve örgütsel boyutunu anlamlı şekilde etkilemektedir. Bununla birlikte işletmelerin kuruluş tarihine göre strateji inovasyonları, performansın çalışanlarla ilgili ve toplumsal boyutları farklılaşmaktadır. İşletmelerde çalışan kişi sayısına göre ise sadece paylaşılmış vizyon faktöründe farklılaşmalar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, businesses are striving to gain superiority to their competitors and achieve maximum organizational performance. Businesses that create and sustain innovative values in market conditions provide competitive advantage. However, investments in organizational learning have also been made to improve the performance of the business. In this study, it is aimed to determine the innovation, organizational learning and firm performance levels of the firms operating in the field of software; it is aimed to determine the effect of enterprises' innovation approach and organizational learning level on business performance. For this purpose, Innovation Scale, Organizational Learning Scale and Organizational Performance Scale were applied to 148 enterprises operating in Istanbul. According to the findings obtained from the research, innovation and organizational learning; The size of performance related to employees, the dimension related to consumers, the financial dimension, the social dimension and the organizational dimension are significantly affected. However, according to the establishment date of the enterprises, the strategy innovations, the performance related to the employees and the social dimensions are different. According to the number of people working in the enterprises, only the shared vision factor is differentiated.