Aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerde hasta hekim ilişki düzeyinin ölçülmesi ve bu ilişki düzeyinin bireylerin yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the patient doctor relationship level in individuals applied to the outpatient department of the family practice center and its impact on the quality of life of individuals
- Tez No: 519123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Hasta hekim ilişkisi tıbbi uygulamaların temelidir. Hasta hekim ilişkisi karşılıklı destek, saygı, güven ortamı gerektirir. Bu çalışmada aile hekimliği polikliniğimize başvuran bireylerde hasta hekim ilişki düzeyinin ölçülmesi ve bu ilişki düzeyinin yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, hasta hekim ilişki düzeyi ve yaşam kalitesini sorgulayan 55 sorudan oluşan anket; İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran erişkinlere yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. Örneklem sayısının belirlenmesinde, Raosoft programından yararlanılmıştır. Evren 440, güven aralığı %95, hata payı %5 ve farkındalık düzeyine ilişkin prevalans %82 alınarak örneklem büyüklüğü 150 olarak hesaplanmıştır. Çalışma grubu rastgele örneklemle seçilen 150 gönüllü birey tarafından oluşturulmuştur. Verilerin analizinde SPSS 20.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 44,9, yaş gruplarına bakıldığında en sık %40,7 ile 46-65 yaş grubu gelmektedir. %63,3'ü kadın, %63,3'ü evli, %40'ının çalışmadığı, çalışmadığı, %74,7'si sigara içmediğini, %52,7'si (n=79) düşük gelir düzeyli, %52,7'si kronik hastalığı olmadığını belirtti. Çalışmaya katılan hiçbir hasta hekimle sorun yaşamadığını ifade etmiştir. Çalışmaya katılanların HHİA-9 ölçeği puan ortalaması 36,15±6,88; KF-36 yaşam kalitesi ölçüm değerleri alt parametrelerinden fiziksel fonksiyon puan ortalaması 73,16±27,07; fiziksel rol güçlüğü puan ortalaması 68,28±43,36; emosyonel rol güçlüğü puan ortalaması 71,33±42,13; genel sağlık algısı puan ortalaması 58,66±20,13; enerji/canlılık/vitalite puan ortalaması 49,7±21,06; ruhsal sağlık puan ortalaması 62,40±17,52; sosyal işlevsellik puan ortalaması 73,41±23,76; ağrı puan ortalaması 70,85±20,80 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The relationship between patient and doctor is the main issue of medical intervention. It requires a mutual contribution, respect, and trust. In this study, our objective is measured the level of the patient doctor relationship in individuals, who applied to the outpatient department of our family practice center and to evaluate it is impacted on the quality of life of these individuals. Materials and Methods: A survey consisting of 55 questions and evaluating the sociodemographic characteristics, the patient doctor relationship level and quality of life, was introduced to the adults, who had applied to the outpatient department of the family practice center in the İzmir Tepecik Training and Research Hospital, with a face-to-face method. The study had a descriptive, cross-sectional design. Raosoft program was used to determine the number of samples. The sample size was calculated as 150 by taking the universe 440, the confidence interval 95%, the error margin 5% and the prevalence level 82%. The study group consisted of 150 volunteer individuals selected randomly. The obtained data were analyzed with SPSS v20.0 software package. Results: The mean age of the participants was 44.9 years and the highest number of participants was in the 46-65 age group (40.7%). 63.3% of the participants were females and married, 40% did not work, 74.7% did not smoke, 52.7% were in the low-income segment (n=79) and 52.7% had no chronic disease. All participating patients confirmed that they did not experience any problem with the physician. Regarding all participants; the mean HHIA-9 score was 36.15±6.88, mean score of physical functioning (a sub-parameter of the SF-36 measurement parameters) was 73.16±27.07, mean score of physical role limitation was 68.28±43.36, mean score of emotional role limitation was 71.33±42.13, mean score of general health perception was 58.66±20.13, mean score of energy/vitality was 49.7±21.06, mean score of psychological health was 62.40±17.52, mean score of social functioning was 73.41±23.76 and mean score of bodily pain was 70.85±20.80.