18-49 yaş arası kadınlarda anemi prevalansı ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Anemia prevalance in women between 18-49 years and the effective factorsevaluation
- Tez No: 519124
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Giriş: Anemi tüm yaş gruplarında gözlenebilir ve basit bilgilenme ve uygulamalar sayesinde önlenebilir bir semptomdur. Önemli olan anemiye neden olan hastalığın saptanması ve erken tedavisidir. Nutrisyonel nedenlerle de anemi gözlenebilir ve kadınlar nispeten bu duruma daha yatkındır. Bu çalışmada 18 ile 49 yaş arası kadınlarda anemi sıklığı ve beslenme gibi anemiyi etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel, kesitsel tipteki araştırmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı olan 18-49 yaş arası 270 kadın dahil edilmiştir. Veriler yüz yüze anket yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Hastalara ait sosyodemografik değişkenler ve sağlık durumlarını sorgulayan soruların yanı sıra maternal özellikler ve temel besinlerin tüketim sıklığı da sorulmuş ve anketler elle doldurulduktan sonra analiz için bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalamaları 34,3±8,2 yıl idi. Kadınların %50,7'si ilkokul mezunu iken, %41,1'i lise mezunudur. Kadınların %40,4'ünde anemi vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Anemia can be observed in all age groups and is a preventable symptom thanks to simple information and practices. The important point is the detection and early treatment of anemia-causing disease. Anemia can be observed for nutritional reasons and women are more vulnarable to this situation. In this study, it was aimed to investigate the factors affecting anemia such as anemia frequency and nutrition in women between 18 and 49 years old. Material and Method: In our observational, cross-sectional study, 270 women between the ages of 18-49 who were registered to Health Education University, Haseki Training and Research Hospital, Bağcılar Training and Family Health Center, were included. Data were obtained by using face to face survey method. In addition to questions about sociodemographic variables and health status of patients, maternal characteristics and frequency of consumption of basic nutrients were also asked, and questionnaires were manually filled and then transferred to computer for analysis. IBM SPSS 15.0 statistical package program was used for data analysis. Results: The mean age of the women was 34.3 ± 8.2 years. While 50.7% of women are primary school graduates, 41.1% are university graduates. 40.4% of women have anemia.