Okul öncesi dönem çocuklarında yeme alışkanlıkları ve ebeveyn tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of preschool children's nutrition behaviours and parental attitudes
  1. Tez No: 519127
  2. Yazar: FEYZANUR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Giriş: Okul öncesi dönem büyüme ve gelişmenin oldukça yoğun olduğu bir dönemdir. Bu dönemde sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları hem büyüme ve gelişmenin sağlıklı olabilmesi, hem de bu dönemki alışkanlıkların ebeveynlikte de devam etmesi açısından çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı okul öncesi dönem ço-cuklarında yeme davranışlarını ve ebeveynlerin çocuklarının kilo ve iştah durumu al-gısını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız gözlemsel, kesitsel olarak tasarlanmış çalışma-dır. Çalışma öncesi etik kurul izni alınmış olup, çalışmamız Temmuz 2018-Eylül 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. SBÜ Haseki E-ASM'ye bağlı popülasyondaki 3-6 yaş arası çocukların ebeveynlerine kişisel bilgi formu ve çocuklarda yeme davranışı değerlendirme ölçeği uygulanmıştır. Anket öncesi gönüllü olur formu uygulanmış olup, elde edilen veriler SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 206 kişi katıldı, çalışmaya dahil edilen çocukların yaş ortalaması 4,6±1,0 (3-6) yıl idi. Katılımcıların %51,2'si kız, %48,8'i erkekti. Katılım-cıların %90,7'si Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı idi. Çocukların %64.7'si normal kilo-lu, %15.9'u obez, %11.5'i az kilolu ve %7.7'si fazla kiloluydu. Çalışmaya alınan an-nelerin %41.5'i, babaların %46.9'u ilköğretim mezunu idi. Annelerde obezite oranı %31.2, fazla kilolu olma oranı %36 oranındaydı. Annelerin çocuklarının iştah algısı ve kilosunu değerlendirme durumu değerlendirildiğinde annelerin %45.6'sı çocuğunun iştahsız olduğunu belirtmiş olup, %45.9'u çocuğunun kilosunu çok zayıf ve zayıf ola-rak belirtti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Preschool period is an intensive stage of growth and development. He-althy and balanced dietary habits are very important both for healthy growth and develop-ment, and for the contuniation of habits of this period in adulthood.The aim of this study is to examine eating behavior in preschool children and the parents perception of weight and apeti-te of their children. Material and Method: Our study is an observational, cross-sectional study. This study was approved by the ethics committee and conducted between July 2018- September 2018. Personel information form and children's eating behaviour inventory were applied to the pa-rents of 3-6 years old children who belongs to SBÜ Haseki E-ASM. The volunteer form was applied to the applicants and data was evaluated with SPSS program Results: There were 206 participants in our study, mean age was 4,6±1,0(3-6) years old. 51.2% of the participants were female and 48.8% were male. 90.7% of the participants were citizens of the Republic of Turkey. 64.7% of the children were overweight, 15.9% were obese, 11.5% were overweight and 7.7% were overweight. 41.5% of the mothers and 46.9% of the fathers were graduated from primary school.31.2% of mothers were obese and 36% of mothers have excess weight. When we evaluated the perception of mothers for perception of children's weight and appetite; 45.9% stated child's weight very thin and thin and 45.6% stated that her child has poor apetite.