Ön ve arka vajinal onarımın kadın cinsel fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of anterior and posterior vaginal repair on female sexual functions
  1. Tez No: 519126
  2. Yazar: MERVE ABAY
  3. Danışmanlar: UZMAN DERYA SİVRİ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖN VE ARKA VAJİNAL ONARIMIN KADIN CİNSEL FONKSİYONLARI ÜZERİNE ETKİSİ AMAÇ Sistorektosel nedeniyle ön ve arka vajinal onarım yapılan hastaların, operasyon öncesi ve sonrası cinsel işlevlerinde değişiklik olup olmadığını saptamak. GEREÇ VE YÖNTEM Prospektif kesitsel olarak tasarlanan bu çalışmaya, sistorektosel ve/veya uterin prolapsus nedeniyle ön ve arka vajinal onarım yapılan 60 hasta dahil edildi. Aktif cinsel ilişkisi olmayan veya 60 yaş ve üzerinde olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Operasyondan bir gün önce ve opere olduktan 3 ay sonra, istek, uyarılma, kayganlaşma, orgazm, doyum ve ağrı olmak üzere 6 alt ölçeği içeren FSFI skorlaması yapıldı. Hastalar yaşlarına göre 3 gruba ayrıldı. Grup 1 hastalar 30-40 yaş, Grup 2; 41-50 yaş, Grup 3; 51-59 yaş arasında idi. Yaş gruplarına göre operasyon öncesi ve sonrası FSFI skorları arasında ilişki olup olmadığı hesaplandı. BULGULAR Median yaş 49,3±8,0 (minumum: 31, maximum: 59) idi. Hastaların %20'si (n=12) Grup 1, %33,3'ü (n=20) Grup 2, %46,7'si (n=28) Grup 3 idi. Operasyon sonrası hastaların toplam FSFI skorunda anlamlı değişiklik saptanmadı (p=0,072). FSFI skoru alt ölçek cinsel istek ve uyarılma puanlarında istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (sırasıyla p= 0,011 ve p= 0,049), diğer alt ölçek puanlarında istatistiksel olarak anlamlı değişim saptanmadı. Operasyon sonrası Grup 1 hastaların cinsel istek, uyarılma puanlarında ve Grup 3 hastaların cinsel istek puanında istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (sırasıyla p=0.028, 0.046 ve 0.017). Grup 1 ve Grup 3 hastaların diğer ölçek puanlarında anlamlı değişim saptanmadı. Grup 2 hastaların toplam FSFI skoru ile cinsel istek, kayganlaşma, orgazm, doyum alt ölçek puanlarında postoperatif dönemde azalma saptandı; fakat bu azalma istatistiksel olarak anlamlı değildi. SONUÇ Sistorektosel operasyonu sonrası 3. ayda FSFI skoru toplam puanında değişim olmadığını ancak cinsel istek ve uyarılma puanlarında istatistiksel olarak anlamlı artış olduğunu saptadık. Bu artış postoperatif dönemde değişen vücut imajı ve cinsel açıdan kişinin kendine olan güvenini tekrar kazanmasına bağlı olabileceğini düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER:Seksüel fonksiyon, sistosel, rektosel, FSFI, kolporafi anterior, kolporafi posterior
Özet (Çeviri)
To determine the whether there is a difference in sexual function before and after operation in patients with underwent anterior and posterior vaginal repair. MATERIALS AND METHODS This study was designed as a prospective cross-sectional study, 60 patients who underwent anterior and posterior vaginal repair due to cysto-rectocele and / or uterine prolapse were included. Patients without active sexual intercourse or at and above 60 years of age were excluded from the study. One day before and three months after the operation, FSFI scoring including desire, arousal, lubrication, orgasm, satisfaction and pain was performed. The patients were divided into 3 groups according to age; 30-40 years old (Group 1), 41-49 years old (Group 2) and 50-59 years old (Grup 3). According to age groups, it was calculated whether there is a relationship between FSFI scores before and after the operation. RESULTS Median age of the patients was 49.3 ± 8.0 (minimum: 31, maximum: 59). Twenty percent of the patients (n = 12) were Group 1, 33.3% (n = 20) were Group 2, 46.7% (n = 28) were Group 3. There was no significant difference in the total FSFI score of the patients after the operation (p = 0.072). There was a statistically significant increase in sexual desire and arousal scores (p = 0.011 and p = 0.049, respectively), there was no statistically significant difference in the other subscale scores. There was a statistically significant difference in sexual desire and arousal scores of Group 1 and sexual desire score of Group 3 patients' (p = 0.028, 0.046 and 0.017, respectively). There was no significant difference in other scale scores of Group 1 and Group 3 patients. There was a decrease in the total FSFI score and sexual desire, lubrication, orgasm, satisfaction subscale scores after operation but this decrease was not statistically significant. CONCLUSION We found that there was no difference in the total FSFI score after cysto-rectocele operation, but there was a statistically significant increase in sexual desire and arousal scores. We believe that this increase may be due to the changing body image and sexual self-confidence of the patients in postoperative period. KEY WORDS:Sexual function, cystocele, rectocele, FSFI, colporrhaphy anterior, colporrhaphy posterior.