Perkütan nefrolitotomi uygulanan hastalarda böbreğe giriş yeri ve sayısının akut böbrek hasarı üzerine etkisinin KIM-1 ölçülerek karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 519131
  2. Yazar: AHMET TUGAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET HAKAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Böbrek taşlarının tedavisinde perkütan nefrolitotomi sık kullanılmaktadır. Büyük ve dağınık olan böbrek taşlarında taşsızlık sağlamak için böbreğe yapılan giriş sayısını artırmak gerekebilir. Yapılan giriş sayısının böbrek üzerindeki etkisi ise hala tartışmalıdır. Biz bu çalışmada perkütan nefrolitotomi uyguladığımız hastalarda böbreğe yapılan giriş yeri ve sayısını, böbrek hasar belirteci olarak kullanılabilen KIM-1'in plazma seviyelerini operasyon öncesi, operasyon sonrası 1. ve 24. saat ölçerek karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2018 ile Ağustos 2018 tarihleri arasında Üroloji Kliniğine başvuran, böbrek taşı nedeniyle perkütan nefrolitotomi yapılan 18 ile 55 yaş arası 96 hasta dahil edildi. Prospektif olarak yürütülen bu çalışmada hastaların demografik özellikleri, taş boyutu, operasyon süreleri kaydedildi. Operasyonda yapılan giriş sayıları ve giriş polleri not edildi. Hastalardan operasyon öncesi,operasyon sonrası 1.saat ve 24.saat alınan 5'er cc kan numuneleri santfirüj edilerek -80'de muhafaza edildi ve Biyokimya bölümünde KIM-1 ölçümü yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 96 hastanın 50'sine tek giriş yapılırken,46'sına birden çok giriş yapıldı. Tek giriş yapılan hastalarda giriş olarak 17'sinde üst,17'sinde orta ve 16'sında alt pol tercih edildi. Bu 2 grup hasta arasında bakılan postoperatif 1.saat ve postoperatif 24.saat KIM-1 ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. 96 hastanın ölçülen ortalama preoperatif KIM-1 değeri 107.4±75.5 pg/ml, postoperatif 1.saat KIM-1 değeri 127.9±92.8 pg/ml, postoperatif 24.saat KIM-1 değeri ise 104.6±74.8 pg/ml olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objectives: Percutaneous nephrolithotomy is frequently used in the treatment of kidney stones. It may be necessary to increase the number of adrenals on the kidney to ensure stone free in large and scattered kidney stones. The effect of the number of entries on the kidney is still controversial. In this study, we aimed to compare the plasma levels of KIM-1, which can be used as a kidney damage marker, by measuring the levels of patients who underwent percutaneous nephrolithotomy pre-operative and postoperative 1st and 24th hours. Materials and Methods: In this study, 96 patients between who underwent percutaneous nephrolithotomy due to renal calculi and are 18 and 55 years of age were enrolled between January 2018 and August 2018. In this prospective study, demographic characteristics, stone size and operation time of the patients were recorded. The number of entries in the operation and access points were noted. 5 cc blood samples taken before and after operation, 1st and 24th hours and blood samples were stored at -80 ° C and the KIM-1 was measured in the Department of Biochemistry. Results: In this study, 96 patients were included, 50 of them had single entry, and 46 of them had multiple entries. In the patients with single entry, 17th upper, 17th middle and 16th lower pole were preferred. There No significant difference was found between these 2 groups of patients in terms of the level of KIM-1 postoperative 1st hour and postoperative 24th hour statistically. The mean preoperative the level of KIM-1 value of 96 patients was 107.4 ± 75.5 pg / ml, the mean postoperative 1st hour the level of KIM-1 was 127.9 ± 92.8 pg / ml, and the mean postoperative 24th hour the level of KIM-1 was 104.6 ± 74.8 pg / ml.