Perkütan nefrolitotomi uygulanan hastalarda genel anestezi ile epidural genel anestezi kombinasyonun stres yanıt üzerine etkileri
The effect of general anesthesia and epidural combined with general anesthesia on the response of stress during percutaneus nephrolitotomy
- Tez No: 329951
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ KÜRŞAD
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Stres yanıtı azaltmak için değişik yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden epidural ve genel anestezi kombinasyonu major abdominal, ortopedik ve torasik cerrahi girişimlerde son on yıldır geniş ölçüde kullanılmaktadır. Epidural anestezinin perioperatif stres yanıta etkisi minimal invaziv bir cerrahi olan perkütan nefrolitotomide henüz araştırılmamıştır. Çalışmamızın amacı genel anesteziye eklenen epidural %0,125?lik levobupivakainin stres hormon ve hemodinamik stabiliteye etkisini araştırmaktır. METOD: Elektif perkütan nefrolitotomi planlanan 18-65 yaş arası, ASA I-II 48 hasta rastgele iki gruba ayrıldı. Grup I(n=24); Genel Anestezi, Grup II(n=24); Genel+Epidural Anestezi. Grup I?e sevofluran ve fentanyl kullanılarak genel anestezi uygulandı. Grup II?ye ise preoperatif epidural katater takılıp, 0,125?lik levobupivakain kullanılarak sensoryal blok seviyesi T6 üzerine çıktıktan sonra genel anestezi uygulandı. Glukoz, insülin, prolaktin ve kortizol seviyeleri anestezi öncesi, entübasyondan hemen sonra, perkütan dilatasyondan hemen sonra ve postoperatif 24. saatte değerlendirildi. Grup I?e postoperatif analjezi için intravenöz hasta kontrollü analjezi, Grup II?ye ise epidural analjezi uygulandı. Postoperatif VAS skorları ile preoperatif ve postoperatif hematokrit değerleri kaydedildi. BULGULAR: Grup I?deki olguların kortizol değeri bazal değerine göre tüm ölçüm zamanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükselmiştir (p0,05). Perkütan dilatasyon sonrası kortizol değeri Grup I?de 18,18±1,48 µg/dl iken Grup II?de 12,74±1,50 µg/dl ölçülmüş ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0,013). Grup II?de olguların bazal değere göre insülin, prolaktin ve glukoz değerlerinde diğer ölçüm zamanlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Various methods have been developed to reduce response to stress. A combination of epidural and general anaesthesia, which is one of these methods, is being widely used in the last decade in major abdominal, orthopaedic and thoracic surgical interventions. The impact of epidural anaesthesia on perioperative stres response has not yet been researched in percutaneous nephrolitotomy, which is a minimal invasive surgery. The objective of our study is to research the impact of epidural 0,125% levobupivacain on stress hormone and hemodynamic stability. METHOD: 48 patients, ASA I-II aged between 18-65, have been divided randomly into two groups. General anaesthesia has been administered to the Group I (n=24) General Anaesthesia, Group II (n=24) General + Epidural anaesthesia. General anaesthesia has been administered to the Group I by using sevoflurane and fentanyl. Perioperative epidural catheter has been placed to Group II and sensorial level has been increased above T6 by using 0,125 lovubupivacain and then general anaesthesia has been administered. The levels of glucose, insulin, prolactin and cortisol have been evaluated before anaesthesia, immediately after intubation, immediately after percutaneous dilatation and in the postoperative 24th hour. Intravenous patient controlled analgesia has been administered to Group I for postoperative analgesia and epidural analgesia has been administered to Group II. Postoperative VAS scores as well as preoperative and postoperative hematocrit values have been recorded. FINDINGS: The cortisol values of the cases in Group I increased with respect to the basal value in a statistically significant manner in all the measurement times (p0,05). Cortisol value after percutaneous dilatation was measured as 18,18±1,48 µg/dl in Group I and as 12,74±1,50 µg/dl in Group II, and a statistically significant difference has been found (p=0,013). A statistically significant difference has not been found in insulin, prolactin and glucose levels of the cases in Group II in various measurement times (p>0,05).