Koroner arter hastalığı olan erkek hastalarda kollateral dolaşımın derecesi ile testosteron -dehidroepiandrosteronun seviyesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the degree of collateral circulation and the level of testosterone-dehydroepiandrosterone in male patients with coronary artery disease
  1. Tez No: 519130
  2. Yazar: ASLAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT KIRMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
özet Koroner kollateral dolaşım (KKD), koroner perfüzyonun bozulduğu ciddi koroner darlıklarda aktive olan, perfüzyonu devam ettirmeye çalışan vasküler kanallardan oluşur. Gelişmiş kollateraller kardiyak iskemiyi azaltarak morbidite ve mortalitede azalmayı sağlar. Birçok çalışma koroner kollateral gelişimini etkileyen etkenler araştırılarak, kötü kolateral gelişimini önlemeyi amaçlamıştır. Biz de bu çalışmada, KKD gelişimi ile erkek sex steroidleri arasında ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Metod: KKD ve epikardiyal koroner arterlerde ≥%95 darlık mevcut 50 hasta (30 iyi kollateral gelişimi olan, 20 kötü kollateral gelişimi olan) ayrıca koroner anjiyografi sonucu normal koronerler saptanan 22 birey çalışmaya dahil edildi. Kollateral derecelendirmesi Rentrop sınıflamasına göre yapıldı. Rentrop 0-1 kollateral gelişimi kötü kollateral, Rentrop 2-3 kollateral gelişimi iyi kollateral gelişimi olarak sınıflandırıldı. Tüm katılımcıların serbest testosteron, DHEA, DHEAS, SHBG sonuçları ölçüldü. Ölçümler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Kategorik ölçümler sayı ve yüzde olarak, sürekli ölçümlerse ortalama ve standart sapma (gerekli yerlerde ortanca ve minimum - maksimum) olarak özetlendi.Gruplara göre sürekli ölçümlerin karşılaştırılmasında dağılımlar kontrol edildi, parametrik test varsayımlarını sağlayan değişkenler için Student'ın T testi, parametrik test varsayımlarını sağlamayan değişkenlerde Mann Whitney U testi kullanıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki Kare test istatistiği kullanıldı. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi p< 0.05 olarak alındı. Bulgular: Demografik ve temel ekokardiyografik özellikler bakımından üç grup arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Kötü kollateral gelişimi olan grupta medyan serbest testosteron değeri 6,9(3,8-12,5) ng/dl, testosteron 293(130-507)ng/dl,DHEA-S 104(26- 438)ug/dl, SHBG 29,2(12-47,6)mol/l,iyi kollateral grupta medyan serbest testosteron değeri 6,7(2,7-13,1)ng/dl, testosteron 320(177-538)ng/dl,DHEA-S 153(54-298)ug/dl SHBG 31,111,4-64,7)nmol/l ,kontrol grubunda medyan serbest testosteron değeri 7,4(4,8-16,9) ng/dl , testosteron 297(212-495)ng/dl,DHEA-S 132(46-277)ug/dl ,SHBG 26,3(13,8-55,9)nmol/l saptandı. Tüm testlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi. Sonuç: Kollateral gelişimi ile sex steroidleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Coronary collateral circulation (CCC) is composed of vascular channels that are activated in severe coronary stenosis when coronary perfusion is impaired and is trying to maintain perfusion. Well-developed collaterals decrease morbidity and mortality by reducing cardiac ischemia. In many studies, the factors affecting the development of coronary collateral were investigated and it was aimed to prevent the development of bad collaterals. In this study, we aimed to evaluate the relationship between the development of CCC and male sex steroids. Method: Fifty patients with CCC and ≥ 95% stenosis in epicardial coronary arteries (With 30 good collateral development, 20 with poor collateral development) and 22 patients with normal coronary arteries were included in the study. The collateral rating was based on the Rentrop classification. Rentrop 0-1 collateral development was classified as poor collateral, Rentrop 2-3 collateral development was classified as good collateral development. All participants' free testosterone, DHEA, DHEAS, SHBG levels were measured. Measurements were evaluated using SPSS 23.0 package program. Categorical measurements were summarized by numerically and percentages,while constant measurements were summarized by averagely and standard deviation (used median,minimum and maximum values in necessary place ).Student's T test was used for the variables that provide parametric test assumptions and Mann Whitney U test was used for the variables that did not provide the parametric test assumptions. Chi-square test was used to compare categorical variables.