Üreme çağındaki polikistik over sendromlu hastalardaki insülin rezistansı ve serum irisin değerleri arasındaki korelasyon
Correlation between insulin resistance and serum irisin values in reproductive policystudy over syndrome
- Tez No: 519139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ENDER YUMRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Polikistik over sendromlu (PKOS) hastalarda insülin direnci ile serum irisin değeri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. YÖNTEM: Bu prospektif çalışma SBÜ Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu izni alındıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Ağustos 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında başvurup PKOS tanısı alan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya katılacak birey sayısı; 45 insülin direnci olan PKOS hastası ve 45 insülin direnci olmayan PKOS hastası olarak belirlenmiştir. Bu hastalarda açlık kan şekeri, insülin, serum irisin değerlerine bakılmıştır. İstatistiksel analiz için The Statistical Program for Social Sciences (SPSS, versiyon 15) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Aim of study was to determine a relationship between insulin resistance and serum iris value in patients with polycystic ovary syndrome (PCOS). MATERIAL AND METHODS: Totally 90 patients with PCOS, 45 of PCOS patients were without insulin resistance and 45 of patients were with insulin resistance, who were applied to Obstetrics and Gynecology Department of Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital from august 2017 to february 2018 were included to the study. Serum fasting blood sugar, insulin and irisin levels were examined in all patients. These values were compared between those with and without insulin resistance. The Statistical Program for Social Sciences (SPSS, version 15) was used for statistical analysis.