Broş kesici takımların dizaynı için dişli açma simülasyonu
Simulation of gear cutting for design of broach cutting tools
- Tez No: 519160
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışmasında; broşlama yöntemi ile dişli açma simülasyonlarını ANSYS ve LS-DYNA yazılımları (Sonlu Elemanlar Analizi ile) kullanılarak yapılmış, böylelikle broş kesici takımların tasarlanması ve imalatı hedeflenmiştir. Broşlama; parçaların iç ve dış yüzeylerinden talaş kaldırarak şekillendirmede kullanılan talaşlı imalatta ucuz, hızlı, ölçü hassasiyeti ve yüzey değerlerini sürekli aynı tutabilen seri üretim teknolojilerinden bir tanesidir. Broşlama işlemi; işin özelliğine göre dizayn edilerek yapılmış broş tığlarının, yatay veya dikey broş tezgâhlarında malzemenin içerisinden çekilmesi veya itilmesi ile gerçekleşir. Broşlamanın faydaları: Broşlama teknolojisi ile yapılan üretimlerin, diğer üretim tekniklerine göre üstünlükler aşağıdaki gibi sıralanabilir; • İşleme zamanı oldukça kısadır, • Yüksek yüzey kalitesi sağlar, • İkinci bir operasyona gerek kalmaz, • Ölçü standardı sağlar, • Karmaşık profillerin yapılabilmesini sağlar, • Kolay ve ucuz işçilik sağlar, • Diğer tekniklere göre yatırım maliyeti düşüktür, • Kalifiye eleman ihtiyacı gerektirmez. Broşlama teknolojisinin kullanım alanları ise; • Otomotiv endüstrisinde çok sayıda dişli ve parçanın imalatında, • Uçak ve uzay endüstrisindeki pek çok parçanın imalatında, • Silah sanayinde silah parçalarının üretiminde, • Elektrik motoru ve türbin parçaları imalatında, • Kremayer dişlilerden kilit imalatına kadar çok geniş bir alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Tezin ana hedefi; henüz ülkemizde üretilmeyen ve dünyada birkaç firmanın tekelinde bulunan özellikteki broşlama işlemini yapabilecek tezgâhın tasarlanması ve prototipinin üretilmesi için gerekli Ar-Ge faaliyetini sağlamaktır. Bu tezin çıktıları sayesinde otomotiv sanayinde üretilen traktör, yükleyici, ekskavatör gibi iş makinaları ile otomatik şanzımanlı otomobillerde kullanılmakta olan dâhili çember dişlilerin seri üretimleri ülkemizde yerli tezgâh ve tığları ile gerçekleşecektir. Ülkemizde üretimde kullanılmayan bir teknoloji ile daha verimli şekilde dişli üretim yapan bir sektör oluşturulacaktır. Bu üretim teknolojisi ile ülkemizin iç ve dış pazarlarda büyük ihtiyaç duyulan dişli üretiminde söz sahibi olması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; it aims at broaching cutting tool design and manufacturing, which simulate of gear cutting with ANSYS and LS-DYNA software (with Finite Element Analysis) used broaching method. Broaching, is the serial production technology, which is used for shaping the pieces by removing shavings from their internal and external surface, this technology has maximum impact on cost reduction, provides high production rate and also can keep the surface quality at same level. In broaching process; broach tools, which are designed according to the properties of the pieces, is pulled or pushed from inside of the pieces by using vertical or horizontal broaching machines. Benefits of the broaching; The production by using broaching technology has a lot of benefits compared to the other techniques. Some of them; • Processing time is very short, • Provide high surface quality, • There is no need a second operation, • Provides measurement accuracy, • Allows for complex profiles, • Requires easy and cheap labor, • The investment cost is very low compared with the other technology, • Does not require qualified personnel. Usage area of the broaching technology; • A large number of the parts and gears production in automotive industry, • Manufacturing many parts in aircraft and aerospace technology, • The production of the weapon component in the weapon industry, • The production of the electric motors and turbine parts, • From the production of rack gears to the production of the lock, widely using in manufacturing. The main aim of this is R&D for the manufacturing of the broaching tools that are used for the internal gears manufacturing are used for the production of construction machinery such as tractor, loader, excavator and the cars with automatic transmission, and in this way meeting the increasing demands of internal and external market. In our country, these broaching tools have not been produced yet, in the world, just a few company produce and they become monopoly.