Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulunan Roma dönemi takılar ve özgün tasarımlar
  1. Tez No: 52618
  2. Yazar: SERVET MANDIRACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAVİDAN ERGENEKON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Anadolu'da yaşamış uygarlıklara ait sanat eserleri arasında, takıların ayrı bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Geçmişten günümüze, çıplak yaşayan topluluklar görülmesine rağmen; takı kullanmamış uygarlıklar görülmemesi, takıya verilen önemi belirtmektedir. Bu an lamda takı; en ilkel giyim tarzının önemli bir parçasını oluşturma sının yanında, tarihin ilk çağlarından itibaren süslenme ihtiyacının da başladığının göstergesi olarak kabul edilebilir. Bir çok uygarlıkların beşiği olan Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde M.S. 2. yy.'da yaşanmış olan Roma dönemine ait sanat eserleri arasında yer alan takı örnekleri; gerek kullanılan malzemeler, uygulanan teknikler ve kullanım yerleri yönünden; gerekse formları yönünden, uygulandıkları dönemin dikkat çekici, zengin özelliklerine sahip bulunmaktadır. Bu araştırma; Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde bulunan Roma dönemine ait takılan incelemek, döneme ait takı özelliklerini ortaya koymak, buna dayalı olarak yeni uyarlamaların yapılmasına katkıda bulunmak üzere plânlanıp yürütülmüştür. Araştırmanın materyalini; Ankara ili Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulunan Roma dönemine ait 25 adet takı örneği ile araştırmacı tarafından gerçekleştirilen 9 adet özgün takı örneği olmak üzere, toplam 34 ürün oluşturmaktadır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde yapılan gözlem ve incelemelerden elde edilen verilere göre, Roma dönemi takılan; küpe, bilezik, gerdanlık broş v.b. olmak üzere kullanım yerlerine göre guruplandınlmış ve ilgili başlıklar altında değerlendirilmiştir.incelenen müzede bulunan Roma dönemi takı örneklerinden yararlanılarak hazırlanan tasarımlarda; araştırmacı tarafından günümüz beklentileri dikkate alınmış ve tasarımlar, yine araştırmacı tarafından uygulamalı çalışmalarla gerçekleştirilmiş, her bir örneğe ilişkin işlem ve işlem basamakları ilgili bölümde sunulmuştur. Araştırma; tarihsel süreç içerisinde, Roma dönemi takılarından günümüze uyarlanan takı örneklerinde bilimsel çalışmalarda, eğitim-üretim entegrasyonunda katkıda bulunursa amacına ulaşmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Ornaments take an important and special part amoug the works of art belong to the civilisations in Anatolia. There are mang ci vilisations in the world from the past to the present. Some of the indi viduals of these civilisations are naked. Even the nakeness of these individuals they don't give up the orudments. This recoquition shows us that the importance of the ornaments in the history. It can be ac cepted that the ornaments are the important part of the very early style of the wearings and they show the starting polut of the need of setting off from the early ages of the history. The samples of the ornaments that are belong to the Roman Period of Anatolia, the home of several civilisations, during the 2nd century A.D., hare remarkayle characters due to the materials, crea tion techniques, forms and the way of their usage. This researchment is carried out for examining the ornaments of the Roman Period, which are kept in the museum of the Anatolian Civilisations, for clearing up the characters of them and for adding further new adaptations. 25 roman period sample ornaments which are exibited at the Museum of Anatolian Civilisations, Ankara, and 9 sample ornaments which are created by the researcher are formed the materials of the researchment. The researchments and the examinations are made at the mu seum of Anatolian Museum and the Roman period ornaments such as ear-rings, bracelets, necklaces and brooches are cathegorised ac cording to their usage and evaluated under the concerning titles.IV The researcher takes care of the needs at present and adops the Roman period sample ornaments which are exibited at the Muse um of Anatolian Civilisation to these needs when she is creating the designs. These designs are created by practical studies and each study is presented in concerning shapter. If the sample ornaments that are created by the inspiration of the Roman period and the scientific studies are enlighted the integra tion of production, the researchment will reach its goal.