Samsun efsaneleri
The legends of Samsun
- Tez No: 519191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULSELAM ARVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sözlü halk edebiyatı ürünlerinden biri olan efsaneler belirli bir şekil ve yapısı olmayan, içerisinde abartı ve olağanüstülüklerin bulunmasına rağmen dinleyicilerin koşulsuz inandığı kısa hikâyelerdir. Kültürel miras içerisinde önemli bir yere sahip olan efsanelerin günümüzdeki en büyük sorunu sözlü edebiyat ürünü olması sebebiyle yazılı değil de sözlü olarak nesilden nesile aktarılmasıdır. Efsaneler günümüz modern dünyasında bir sonraki nesile aktarılmadığı için unutulma tehlikesi altındadır. Çalışmamızda Samsun yöresinde unutulmak üzere olan ancak bilimsel açıdan bir çalışmaya konu olmayan efsaneler derleme yöntemiyle kayıt altına alınmıştır. Bunun dışında halk arasında bilinen ama yazıya geçirilmemiş efsaneler ile ilgili bilgiler yazılı kaynaklardan yararlanarak çalışmaya dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Legends, one of the products of oral folk literature, are short stories in which the listeners believe unconditionally, even though there are exaggeration and extraordinary qualities in a certain form and structure. The greatest problem of the legends that have an important place in the cultural heritage is the oral literature product, so it is not the writing way but the oral transmission of the genealogy. Legends are in danger of being forgotten because they are not passed on to the next generation in today's modern world. In our work, the myths about to be forgotten in the Samsun region and which have not been subject to a scientific study have been recorded by means of compilation. Apart from this, it has been included in the study by taking advantage of written sources about legends that are known but not fully transmitted among the people.