Risk yönetimi aracı olarak finansal piyasalarda risk ayrıştırma
Risk decomposition as a risk management tool in financial markets
- Tez No: 519202
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Son yüzyılda iletişim ve teknolojide yaşanan hızlı gelişim yeni finansal araçların da ortaya çıkmasına neden olmuştur. Gelişimle birlikte karmaşık bir yapıya bürünen finans piyasalarında, maksimum getiri veya minumum risk hedefine ulaşabilmek için yatırımcılar doğru kararlar almakta zorlanabilmektedirler. Bu doğrultuda oluşturulacak portföylerde etkin bir risk yönetimi ve optimizasyonu gerekmektedir. Risk optimizasyonu hedeflenirken portföyün sahip olduğu risk türlerinin bilinmesi, yatırımcı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu noktada finansal riskin ayrıştırılması ve buna göre yatırım kararı alınması gerekmektedir. Çalışmada, 2008 yılında yaşanan Küresel Ekonomik Krizin Borsa İstanbul (BİST) üzerindeki etkisinin de belirlenmesi amacıyla oluşturulan hipotetik bir portföy oluşturulup, kriz öncesi ile kriz ve kriz sonrası iki farklı dönem şeklinde analiz edilmiştir. Hem Marjinal Riske Maruz Değer (IVaR) Yöntemi hem de Finansal Varlık Fiyatlama Modeli (FVFM) kullanılarak hesaplanan toplam risk tutarları, sistemetik ve sistematik olmayan risk biçiminde ayrıştırılmıştır. Bu şekilde elde edilen sonuçlar hem hisse senedi/şirket hem de sektör bazında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development in communication and technology in the last century has also led to the emergence of new financial instruments. In financial markets, which are becoming complex with development, investors may have difficulty making the right decisions in order to reach the goal of maximum return or minimum risk. Effective risk management and optimization is required for the portfolios to be created in this direction. When risk optimization is targeted, it is very important for the investor to know the types of risk that the portfolio has. At this point, it is necessary to make the financial risk decomposition and make a financial investment decision accordingly. In this study, working in a hypothetical portfolio for the purpose of determining the impact of the Global Economic Crisis in 2008 on the Borsa Istanbul (BİST), the pre-crisis period and the crisis and post-crisis period were analysed as two different periods. The total risk amounts calculated by using both the Incremental Value at Risk (IVaR)and the Capital Asset Pricing Model (CAPM)techniques are separated into systematic and non-systematic risk types. The results obtained in this way have been evaluated comparatively on the basis of stock/company and sector.