Project management methodologies for new product development
- Tez No: 519208
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, yeni ürün geliştirme projeleri üzerinde çalışanlar için entegre bir proje yönetim metodolojisi yaratmayı amaçlamaktadır. Entegre bir metodoloji yaratmak için dört farklı yönetim sistemi bir araya getirilmiştir. Bu yöntemler şu şekilde adlandırılabilir:“Takvim Bazlı Aşama-Değerlendirme Metodu, Risk Yönetimi, Değişim Yönetimi ve Kazanılmış Değer Yönetimi”. Yeni ürün geliştirme, savunma sanayisi, inşaat, sağlık, yükseköğrenim, hızlı tüketim eşyaları, beyaz eşya, elektronik cihazlar, reklamcılık ve yazılım geliştirme gibi sektörlerde ortak olarak kullanılan bir terimdir. Tüm üreticiler markete yeni bir ürün çıkarmak için birbirleriyle rekabet halindedir. Markette daha rekabetçi bir ürün yaratmak için en uygun proje yönetim metodu seçilir ve bu metot şirket kültürüne adapte edilir. Doğru metot şirketlere, mükemmel ürünü müşterilerine doğru zamanda sunmaları konusunda yardımcı olacaktır. Tez ilk olarak proje yönetim konseptini ve proje yönetiminin evrimsel sürecini anlatmaktadır. Bu anlatım sonrasında, proje yönetim metodolojileri ve yeni ürün geliştirme konuları üzerine yapılan literatür araştırmaları paylaşılmaktadır. Bir sonraki bölümde, popüler proje yönetim metodolojileri detaylı bir şekilde araştırmacılara sunulmaktadır. Metodolojiler, farklı türde projelerin gereksinimlerine göre kategorize edilmektedir. Hangi metodolojinin yeni ürün geliştirme projelerine daha uygun olduğu tartışılmaktadır. Araştırmanın sonucuna göre, yeni ürün geliştirme projelerinin yönetiminde sadece tek bir metodolojinin yeterli olmayacağı görülmektedir. Bu nedenle, yeni bir entegre proje yönetim metodolojisi tanıtılmaktadır. Entegre metodolojinin içerdiği tüm metotlar bağımsız olarak anlatılmakta ve sonra birbiriyle ilişkilendirilmektedir. Önerilen metodu uygulayan bir şirket üzerinden metodun faydaları tartışılmaktadır. Sonuç olarak, önerilen bu entegre metodolojinin verimliliği nasıl arttırdığı ve projenin başarısına nasıl olumlu katkıda bulunduğu gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to create an integrated project management methodology for the ones who focus on new product development projects. In order to build an integrated methodology, four different management systems are combined. These systems are called as“Schedule-oriented Stage-Gate Method, Risk Management, Change Management and Earned Value Management”. New product development term is quite common in many different industries such as defense industry, construction, health care/dental, higher education, fast moving consumer goods, white goods, electronic devices, marketing & advertising and software development. All product manufacturers run against each other's for introducing a new product to the market. In order to achieve to produce a more competitive product in the market, an optimum project management methodology is chosen and this methodology is adapted to company culture. The right methodology helps the company to present perfect product to the customers at the right time. The thesis starts to describe the project management concept and the evolution of project management. Literature review on the project management methodologies and new product development follows the first description. In the following chapter, popular project management methodologies are presented to researchers in details. The methodologies are categorized depending on the requirements of different kind of projects. Which methodology is mostly fitted to new product development projects is discussed. After research, it is seen that only one methodology does not meet the requirements of the new product development projects. Hence, a new integrated project management methodology is introduced. All methodologies which are included by the integrated methodology are described separately and then these methodologies are linked to each other's to build the integrated one. The benefits of proposed methodology are discussed as an application by a company. As a result, how the integrated methodology improves the efficiency and how it achieves the success of the project are unfolded.