Havalimanları iç mekan tasarımında biçim ve anlam ilişkisi ve Sabiha Gökçen Havalimanı örneği
The relationship between form and meaning in interor design of airport and a case study of Sabiha Gokcen International Airport
  1. Tez No: 519226
  2. Yazar: ELİF HİCRET EK BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ERTEN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapılan bu çalışma; günlük yaşantımızda bire bir ilişki içerisinde olduğumuz iç mekânların biçimlenişini ve anlamlandırmasını incelemektedir. Çalışma üç bölümden oluşmakta; birinci bölüm iç mekân tasarımında biçim ve anlam, ikinci bölüm havalimanı mekânları, üçüncü bölüm ise Sabiha Gökçen Havalimanı iç mekânlarının biçim ve anlam ilişkisi bakımından incelenmesidir. Birinci bölümde, kavramsal olarak mekân ve tasarım, iç mekân tasarımında biçimsel boyut, iç mekân tasarımında anlamsal boyut ve iç mekân tasarımında biçim ve anlam ilişkisi başlıkları altında incelenmiştir. İkinci bölümde, havalimanı mekânları incelenmiştir. Öncelikle havalimanı ve havaalanı kavramları üzerinde durulmuş daha sonra havalimanı mekânlarının tarihsel süreç içerisinde gelişimine yer verilmiş ve havalimanı biçimlenişleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, Sabiha Gökçen Havalimanı iç mekânlarının biçim anlam ilişkisi bakımından incelenmesi, birinci bölümde anlatılan kavramsal anlatımlardan faydalanılarak yapılmıştır. Çalışma kapsamında iç mekân tasarımında biçim anlam kurgusunun oluşturulması ile ilgili temel ilke ve öğelerin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla biçim-anlam ilişkisi üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yeni terminal binası üzerinden analitik bir değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında konu ile ilgili kitaplar, süreli yayınlar, akademik çalışmalardan yararlanılmış. Örnek alınan mekânların fotoğraf, eskiz, proje bilgi ve fotoğraflarından yararlanılarak elde edilen veriler incelenerek kullanılmıştır. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın biçim ve anlam ilişkisi bakımından incelenmesi yapılmış, çalışma sonucunda elde edilen verilere sonuç kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of the examination of the form and the interiors's meaning where we are in an individual relationship in our daily lives. The study mainly consists of three parts. The first part is the form and meaning in interior design, the second part is the airport spaces and the third part is the examination of the interior spaces of Sabiha Gökçen Airport in terms of form and meaning relation. In the first chapter, conceptual space and design were analyzed under the headings of formal dimension in interior design, conceptual dimension in interior design and form and meaning relation in interior design. In the second chapter, airport's locations were examined. First of all, the concepts of airport and aerodrome were emphasized, then the historical development of airport spaces and airport formations were explained. In the third chapter, interior spaces of Sabiha Gökçen Airport were analyzed in terms of form and conceptual relation by using the conceptual statements explained in the first part. Within the scope of the study, it was aimed to analyse the basic principles and elements related to the creation of form meaning in interior design. For this purpose, it was aimed to make an analytical evaluation on the new terminal building of Sabiha Gökçen Airport based on the form-meaning relation. Many books, periodicals and academic studies related to the subject were used within the scope of the study. The data has been obtained from photographs, sketches, project information and pictures of the sample locations were analyzed and used. Sabiha Gökçen Airport was examined in terms of form and meaning relation, and the results obtained in the study were included in the conclusion part.