Silindirle sıkıştırılmış beton (SSB) barajlar
Roller compacted concrete (RCC) Dams
- Tez No: 38346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ ÖZBAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son 15 yıl içinde gelişmiş sanayi ülkelerinde küçük ve orta büyüklükteki bazı beton ağırlık barajları ve hava limanları klasik yol yapımında kullanılan iş makinelerinin yeni bir teknoloji ile birlikte uygulanmasıyla inşaa edilmişlerdir. Adına (SSB: SİLİNDİRLE SIKIŞTIRILMIŞ BETON), (RCC: Roller Compacted Concrete), (ROLKRİT) denilen bu yeni teknolojinin ülkemizde de uygulamaya başlanmasının, maliyetlerin azaltılması ve inşaa sürelerinin kısaltılmasını sağlayarak faydalı olacağı düşünülmektedir. 1980'li yılların başında Amerika ve Dünya'nm birçok yerinde Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) kullanılarak baraj yapımına karar verilmiştir. Silindirle Sıkıştırılmış Beton'un (SSB) baraj yapımında kullanımı ise yurdumuzda henüz, KARAKAYA, ATATÜRK ve SIR BARAJI İNŞAATLARINDA uygulanması ile başlangıç yapmıştır. Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB)'nm uygulanması ile klasik yöntemlerden farklı birçok mühendislik yapıları hızla bitirilebilmiş ve benzerlerine nazaran ekonomik kazançlar sağlamıştır. Karşılaşılan ortak sorunlar genelde, beton teknolojisinin uygulanmasında bilinen problemlerdir. Bunların azaltılabilmesi, uygulayıcı ekibin gereken bilgi ve deneyime sahip olmasına bağlıdır. Türkiye gibi su potansiyelinin yüksek olduğu bir ülke için bu yöntemin faydalı olacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
In the last 15 years, a new technology, together with the machinery which were used previously for chassical road constructions, has been used in the construction of some small or/and medium sized concrete gravity dams and airports in the developed countries. This new technology is called Roller Compacted Concrete (RCC) Technology. Application of this new technology in our country as well as in the other countries is suposed to lower the construction costs and shorten the construction periods. In the early 1980's, mainly in the USA and some other countries, it was decided to construct dams by aplying Roller Compacted Concrete (RCC) Technology. In our country, it was used primarily in the construction of KARA YAKA, ATATÜRK and SIR DAMS. By the application of Roller Compacted Concrete (RCC) Technology, a lot of engineering projects were accomplished in very short periods, and economical benefits were obtained as far as similar projects were concerned. The problems faced in the application are common to the concrete technology. These problems can be minimized by employing qualified and experienced staff. It is obvious that the application of this technology in a country especially having large water resources potentially like Turkey will be useful.