Patlatmaların şev duraylılığına etkilerinin yüzey dalgalarının bastırılması yöntemi ile en aza indirilmesi
Minimization of blasting effects on slope stability by suppressing surface wave method
- Tez No: 519229
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN GÜLSEV UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Şev duraylılığının korunması açık ocaklarda en önemli ve dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Şev duraylılığını etkileyen pek çok parametre olmasına rağmen, yanlış patlatma tekniklerinin uygulanması, patlayıcı ve ateşleme sistemlerinde doğru seçimin yapılmaması neticesinde gerçekleşen kontrolsüz patlatmalar, şev duraylılığını olumsuz yönde etkilemektedir. Açık işletmelerdeki patlatma faaliyetlerinin şev duraylılığına olan etkileri, şev duraylılığını etkileyen diğer parametreler göz önüne alındığında literatürde de pek fazla çalışma alanı bulamamıştır. Oysa ki, patlatmaların, bir taraftan yükleme, taşıma ve kırma harcalamalarını en düşük seviyede tutarken, bir yandan da arka şevde kalan kayaya en az zararı verecek, şev duraylılığını tehdit etmeyecek biçimde yapılması çok önemlidir. Bu tez çalışmasında, Bursa Linyitleri Orhaneli Gümüşpınar sahasında ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Çan Linyitleri işletmelerindeki patlatmaların şev duraylılığına olan etkileri incelenmiş ve şevlere herhangi bir olumsuz etki yaratmayacak şekilde kontrollü patlatmalar tasarlanmıştır. Bu tasarımları yaparken, alışılagelmiş metodlar yerine,“yüzey dalgalarının bastırılması”prensibine dayanan yeni bir yöntem uygulanmıştır. Tez çalışması sonucunda, hem şev duraylılığını tehdit etmeyen, hem de çevre yerleşim yerlerine verilecek hasarı en aza indiren patlatma tasarımları geliştirilmiş ve işletmelerde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Slope stability protection is one of the most significant aspect that has to be carefully investigated in open-pit mine. Although there are lots of influencing parameters of slope stability, the misimplementation techniques of blasting, the uncontrolled blastings that substantiate as a result of wrong choice in blasting agent and ignition systems have affected slope stability in a negative way. The blasting activity in the open-pits to the effect of slope stability has no scientific study field considering other parameters. So, the blasting is done as crushing and loading in low cost, low damage to rock in backside slope and nonthreatening for the slope stability are very important. In this study, the negative influences of the blasting for slope stability is investigated and smoothe blastings to repair these negative influences are designed in open-pits at the region of Çanakkale Çan and Bursa Orhaneli. A new method based on the principle of supressing surface wave is used instead of conventional methods while doing these designs. In the result of this study, both the nonthreatening of the slope stability and blasting affect that minimized damage to settlement are designed and practiced.