Açık işletme patlatma tasarımlarında kayaçların yüzey pürüzlülüğünün etkisi
- Tez No: 23682
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, kayaçların yüzey pürüzlülüğünün, açık işletme patlatmalarında gerekli patlayıcı madde miktarı üzerindeki etkilerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle, kayaçların yüzey pürüzlülüğü; yeni geliştirilmiş olan bilgisayar kontrollü tarama aleti ile öl çülmüştür. Yüzey pürüzlülüğü açıları yardımıyla da, kayaçla rın kayma gerilmeleri belirlenerek, açık işletme koşulları için patlayıcı madde miktarı tasarımı yapılmıştır. Son olarak da, kayaçların yüzey pürüzlülüğünün, kayma gerilmesine ve kayaçların parçalanması için gerekli patlayıcı madde miktarına etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, it is aimed to analyse the effect of surface roughness of the rocks on the amount of explosive material in the open pit mining explosions. For this purpose, first of all, surface roughness of the rocks is computed by a newly developed computer controlled scanning device. With the help of surface roughness angles, rocks sliding tension had been determined, and the amount of explosive material for the open pit mining conditions had been designed. Finally, surface roughness of the rocks tension to slide and its effect on the amount of the needed explosive material to break the rocks into pieces had been analysed.