Uşak ekolojik koşullarında bal arısının (Apis mellifera L.)bazı badem çeşitlerinin meyve verim ve kalite özelliklerine etkisi
Theeffect of honey bee(Apis mellifera L.)on yield and fruit qualityperformance of some almond cultivars under Uşak ecological conditions
- Tez No: 519240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Denemede, bal arılarının arklı badem çeşitlerinde Nonpareil, Texas, Drake, Ferragnes veFerraduel)meyve verim ve kalitesine etkileri ile Uşak ili ekolojisinde badem çeşitlerinin morfolojik ve bitkisel performanslarının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir.Çeşitlerin çiçeklenme süreleri Ferragnes ve Ferraduel çeşitlerinde 14 gün,Drake çeşidinde 15 gün,Nonpareil ve Texas çeşitlerinde ise 17 gün olarak gerçekleşmiştir.Bal arılarının günlük olarak farklı badem çeşitlerinin çiçeklerine gerçekleştirmiş olduğu ziyaret sayısı ( 100 çiçek/10 dk.)Ferragnes (11.3 adet arı) ve Ferraduel (11.0 adet arı) çeşitlerinde özellikle Texas (4.5 adet arı) ve Nonpareil (4.7 adet arı) çeşitlerine göre daha yüksek değerlerde seyretmiştir. Meyve tutumu ve verimi üzerine kovana olan mesafe genel olarak önemli düzeyde etkilenmiştir.Genel olarak kovandan 600-800 metre mesafelerdeki sıralarda meyve verimi en düşük miktarlarda saptanmıştır. Yapılan pomolojik analizler sonucunda meyvelerde kabukluve iç meyve kalite özellikleri üzerine kovana olan mesafenin etkisinin genel olarak önemsiz olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucuna göre, Uşak ilinde sıklıkla karşılaşılan ilkbahar geç donlarından korunma amaçlı diğer çeşitlerden yaklaşık 10 gün sonra çiçeklenen Ferragnes çeşidinin, özellikle Ferraduel çeşidine nazaran meyve verimi ve iç randımanın yüksek olması nedeniyle önerilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the experiment, it was aimed to determine the effect of honey bees on the fruit yield and quality of different almond cultivars (Nonpareil, Texas, Drake, Ferragnes and Ferraduel) and to investigate the morphological and plant characteristics of almond cultivars in Uşak ecology. Flowering period of cultivars was14 days in Ferragnes and Ferraduel, 15 days in Drake and 17 days in Nonpareil and Texas. The number of visits (100 flower/10 min.)in which the honey bees performed on the flowers of different almond cultivars were higher than the cultivars of Ferragnes (11.3 bees) and Ferraduel (11.0bees), especially Texas (4.5 bees) and Nonpareil (4.7 bees). The effect of beehive distance on the fruit set and yield were generally significantly. In general, In general, fruit yields at distances of 600 to 800 meters from beehive were found to be the lowest. As a result of pomological analyzes, it has been determined that the effect of the distance from the canopy on the quality of the fruits and fruit quality is insignificant.As a result of pomological analysis, it was determined that the effect of the distance to the beehive on the fruit nut and kernel quality was generally non-significant. According to the results of the study, it is suggested that the Ferragnes cultivar which flowered after 10 days from other almond varieties in order to protect from the late spring frosts frequently encountered in the Uşak province, especially because of the fruit yield and kernel ratio compared to Ferraduel cultivar.