Bazı yerli ve yabancı ceviz (Juglans regia L.) çeşitlerinin uşak ekolojik koşullarına adaptasyonu
Adaptation of some local and foreign walnut cultivars (Juglans regia L.) under uşak ecological conditions
  1. Tez No: 519241
  2. Yazar: GÖKCEN SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, 7 yabancı ve 6 yerli çeşit ve genotipin adaptasyon yeteneklerini belirlemek amacıyla Uşak ilinde 7 x 8 m dikim aralığında kurulan üretici bahçesinde 2017 yılında yürütülmüştür. Araştırmada çeşit ve genotiplerin fenolojik, morfolojik ve pomolojik özellikleri incelenmiştir. Araştırmada Balkal genotipi haricinde yerli çeşit ve genotipler yabancı ceviz çeşitlerine göre erken yapraklanmıştır. Çeşitlerde en erken yapraklanma Şebin (27 Mart-4 Nisan) ve Oğuzlar-77 (28 Mart-4 Nisan ), en geç yapraklanma ise Cisco (25-29 Nisan) ve Balkal (24-30 Nisan) çeşitlerinde tespit edilmiştir. Çeşit ve genotiplerin çoğu protandri özellik gösterirken, Oğuzlar-77 çeşidi ile Arslan-1 genotipinin protogeni, Kaman-1 çeşidinin ise homogami özellik taşıdığı gözlemlenmiştir. Çeşit ve genotiplerin yan dallarda meyve verimleri %10 (Balkal) ile %90 (Pedro) arasında değişiklik göstermiştir. Pomolojik araştırmaların yapıldığı 13 çeşit ve genotip için kabuklu meyve ağırlığı 10.23 (Oğuzlar-77) – 15.28 gr (Arslan-1), iç ağırlığı 4.38 (Pedro) – 8.16 gr (Arslan-1), randıman %34.96 (Cisco) – 59.70 (Şebin), kabuk kalınlığı 1.61 (Oğuzlar-77) – 2.78 mm (Cisco) arasında belirlenmiştir. Geç yapraklanma, yan dallarda yüksek oranda meyve verme ve yüksek meyve kalitesi açısından Tulare çeşidi haricinde yabancı çeşitlerin tamamı yerli çeşit ve genotiplerden daha yüksek puanlara sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
The experiment was carried out to determine the adapation capability of 7 foreign walnut cultivars and 6 local walnut cultivars and genotypes in producer orchard that established in 7 x 8 m spacing in Uşak ecological condition in 2017. In the experiment it was investigated the phenological, morphological and pomological characteristics of walnut cultivars. In the study, all of the local walnut cultivars, except for Balkal genotype, were earlier leafing than foreign walnut cultivars. The leafing of walnut cultivars was found the earliest in Şebin (27 March-4 April) and Oğuzlar-77 (28 March- 4 April), and the latest in Cisco (25-29 April) and Balkal (24-30 April). Kaman-1 cultivar was homogomous, Oğuzlar-77 and Arslan-1 cultivars were protogynous, and other cultivars were protandrous blooming type. The percentage of lateral fruitfulness in walnut cultivars varied between 10% (Balkal) and 90% (Pedro). In the result of the pomological in 13 different walnut cultivars and genotypes, nut weight is between 10.23 g (Oğuzlar-77) - 15.28 g (Arslan-1), kernel weight is between 4.38 g (Pedro) - 8.16 g (Arslan-1), kernel percentage is between 34.96% (Cisco) - 59.70% (Şebin), and shell thickness is between 1.61 mm (Oğuzlar-77) - 2.78 mm (Cisco). By weighed grading test created for late leafing, lateral fruitfulness and high fruit quality, the foreign walnut cultivars, except for Tulare, have the higher scores than local cultivars and genotypes.