Konya - Türkmencamiili kasabasında yapılan drenaj ve toplulaştırma çalışmalarının toprak özelliklerine etkisi
The effects of drainage and land consolidation on soil properties in Konya-Türkmencamili
- Tez No: 519242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Drenaj tesisi olmadan yapılan sulamalar bir süre sonra taban suyunu yükselterek toprakların tuzlanmasına sebep olmaktadır. Tuzlanma sadece bölgenin bir sorunu değildir. Çorak araziler Türkiye yüzölçümünün yaklaşık % 2' sini oluşturmaktadır. Dünyada da her yıl yaklaşık 10 milyon hektar tarım alanı tuzluluk nedeniyle verimsizleşmektedir. Bu Çalışmada, 1995-1997 yıllarında KOS V1. Kısımda yer alan Türkmencamili, Türkmenkarahüyük, Üçhüyük, Ürünlü, Taşağıl köylerinde uygulanan toplulaştırma ve Konya-Çumra-Türkmencamili'de uygulanan kapalı drenaj projelerinin geçen zaman içerisinde tarla içi geliştirme hizmetleri ve toprak parametreleri üzerinde yarattığı etki ve değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Projenin aktif olarak çalışmaya başladığı 1998 yılından bugüne kadar geçen 19 yıllık sürede yüzde tuz, 0-30 cm derinlikteki örneklerde 0.14–0.65 aralığından 0.0191–0.0995 aralığına, 30-60 cm de 0.21-1.45 aralığından 0.0168–0.1528 aralığına düşmüştür. Profilden alınan örneklerin tuz düzeyleri 0-30 cm derinlikte hafif ve orta tuzlu, 30-60 cm derinlikte orta ve aşırı tuzlu, 60-120 cm derinlikte orta derecede ve aşırı tuzlu sınıfındayken örneklerin hepsi tuzsuz toprak sınıfına iyileşmiştir. pH değerlerinde genelde bir miktar azalma, kireç oranında 0-30 cm de azalma, daha alt profillerde artma gözlenmiştir. Arazi toplulaştırması ana drenaj (açık) kanalı nedeniyle parsellerin parçalanmasını ve şekillerinin bozulmasını önlemiş, kamulaştırma ihtiyacını ortadan kaldırmış ve işletme parsel sayısını azaltarak parsel büyüklüklerini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Irrigation made without drainage facility after a while by raising the bottom water causes the soil to be salted. Salinity is not just a problem of the region. Barren lands constitute approximately % 2 of Turkey' s surface area. Every year in the world, about 10 million hectares of agricultural land is inefficient due to salinity. In this study, in 1995-1997, Kos VI. in this section, it is aimed to determine the effects and changes on field improvement services and soil parameters of the indoor drainage projects applied in Turkmencamili, Türkmenkarahüyük, Üçüyük, Ürünlü, Taşağıl villages and Konya-Çumra-Türkmencamili. In the 19 years since the project started working actively, the salt has dropped from 0.14–0.65 to 0.0191–0.0995 in samples at 0-30 cm depth to 0.0168-0.1528 in samples at 0.021–1.45 in 30-60 cm.The salt levels of the samples obtained from the profile were mild and medium salty at 0-30 cm depth, medium and extreme salty at 30-60 cm depth, medium and extreme salty at 60-120 cm depth, while all of the samples recovered from the salt-free soil class. Generally, a slight decrease in pH values, a decrease in lime rate at 0-30 cm, an increase in lower profiles was observe.Land consolidation prevented the fragmentation and deterioration of the parcels due to the main drainage channel, eliminated the need for expropriation and increased the parcels by reducing the number of parcels.