Problems encountered within the strategic planning in public administration and solution proposals
Kamu yönetiminde stratejik planlama süreci yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 519250
  2. Yazar: HATİCE EKSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'de kamu yönetimi'nde stratejik planlama yaklaşımı 2003 yılında 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunun yayımlanmasıyla yasal zemine kavuşmuştur. Çalışmanın amacı, Türkiye'de merkezi kamu idarelerinde stratejik planlama sisteminin mevcut durumunun analiz edilerek , ilk ve ikinci stratejik planlama hazırlama sürecinde farklılıkları ve yaşanan sorunları tespit edip çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışmada öncelikle literatür taraması yapılarak kavramsal çerçeve ortaya çıkartılmıştır. Tez konusu ile ilgili verilerin elde edilmesinde anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öncelikle“Kurumlara ait Dönemi Sona Ermiş Stratejik Planlar (DSESPs) ve Yürürlükteki Stratejik Planlar (YSPs)'ın hazırlık, izleme ve değerlendirme süreçleri arasında fark yoktur”hipotezi oluşturulmuş ve kurumlardan elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, kurumların Dönemi Sona Ermiş Stratejik Plan (DSESP) ve Yürürlükteki Stratejik Plan (YSP) hazırlama, izleme ve değerlendirme süreçlerinde önemli farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir. Kurumlar genellikle Strateji planlama kılavuzunda varolan asgari şartlara göre strateji belgelerini oluşturmakta ve uygulamaktadır. Çalışmanın sonunda, etkin katılımcılığın sağlanması, üst yönetim tarafından sahiplenilmesi gibi öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Strategic Planning approach in public administration in Turkey gained legal status aftermath the promulgation of Public Finance Management and Control Law no.5018 in 2003. The study's aim is to identify the differences and the problems encountered between the first and second strategic planning preparation process and develop solution proposals while analyzing the current situation of the strategic planning system in central public administrations in Turkey. In this study, first of all, the conceptual framework is presented with the literature search. Survey method is used in order to gather datas related to thesis subject. This research primarily hypothesize that ' there is no difference among the institutions related with the preparation, monitoring and evaluation processes of Expired Stratejic Plans (DSESPs) and Current Strategic Plans (YSPs) and the datas gathered from the institutions are evaluated. The results indicate that there is no such a difference among the institutions related with the preparation, monitoring and evaluation processes of Expired Strategic Plan (DSESP) and Current Strategic Plan (YSP). Institutions generally form their strategy documents according to the available minimum conditions inside the strategic planning guide. At the end of the study, proposals such as ensuring effective participation and ownership by senior management have been developed.