Stratejik yönetim kapsamında iç kontrol ve kurumsal risk uygulaması: Su ve kanalizasyon idareleri incelemesi
Internal control and corporate risk management within the scope of strategic management: Review of water and sewerage administrations
  1. Tez No: 551657
  2. Yazar: ELİF SEVİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ SIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Gelişen ve değişen dünya düzeni ile birlikte vatandaşların kamusal alana dair beklentisi değişmiş ve çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Bir yandan kaynakların etkin verimli, ekonomik kullanımı amaçlanırken aynı zamanda kaliteli hizmet sunma ihtiyacı da belirmiştir. Geleneksel yönetim anlayışı yerini stratejik yönetim esasına ve buna bağlı olarak iç kontrol ve risk uygulamasına bırakmıştır. Hayatı kolaylaştıran, kaliteli, çağdaş hizmete odaklanan şeffaf ve hesap verilebilir vatandaş merkezli bir yönetim yapılanması ihtiyacı göz önüne alınarak 6360 sayılı yasa tasarlanmıştır. Yasa ile il merkez belediyeleri büyükşehir belediyelerine dönüşmüş ve bu il belediyelerinin organizasyon yapısı içerisinde yer alan su kanal hizmetlerini yürüten birimler büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluş olarak düzenlenmiştir. Ayrı bir bütçe ve kamu tüzel kişiliği bulunan su ve kanalizasyon idaresinin örgüt yapısı, personel ihtiyacı gibi kurumsallaşma faktörlerinin en kısa sürede tamamlanıp, kamu hizmetlerinin sürdürülmesi ve etkinliğinin artırılması bu bağlı idarelerin stratejik yönetim ve iç kontrol mekanizmalarına verecekleri önemle sağlanacaktır. Bu bağlamda, çalışmanın iki önemli amacı bulunmaktadır. İlk olarak, bu çalışmayla stratejik planlama sürecinde etkin bir iç kontrol sistemi ile risk yönetimi tasarlanması sonucu stratejik yönetimin işlevsel hale getireceği düşüncesi ortaya konulacaktır. 6360 sayılı yasa ile kurulan su ve kanalizasyon idareleri incelenerek bu düşüncenin kurumsallaşma yolunda idarelere sunacağı katkı ve bu doğrultuda oluşturulacak model önerilerinde bulunulacaktır. İkinci olarak ise, söz konusu yasa öncesi ve sonrasında kurulan su ve kanalizasyon idarelerinde stratejik yönetim unsurları incelenerek iç kontrol sisteminin stratejik yapıyla bütünleşmesi sürecinde karşılaşılan sorunlar tespit edilerek değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
With the developing and changing world order, the citizens expectation for public sphere has changed and the diversity has started to show. On the one hand, it is aimed at efficient, economical use of resources and also needs to provide high quality services. The traditional management approach has been replaced by strategic management and internal control and risk implementation. Considering the need for a transparent and accountable citizen-centered management structure that focuses on quality, modern service that makes life easier, the Law No. 6360 has been designed. By law, provincial central municipalities have been transformed into metropolitan municipalities and the units carrying out water channel services within the organizational structure of these provincial municipalities have been organized as affiliates of metropolitan municipalities. The organizational structure of the water and Sewerage Administration, which has a separate budget and a public legal entity, needs to be completed as soon as possible, and the continuation of public services and increasing the effectiveness of these related administrations will be ensured with the importance given to strategic management and internal control mechanisms. In this context, the study has two major objectives. First of all, the idea that strategic management will function as a result of the design of risk management with an effective internal control system during the strategic planning process will be discussed. Water and sewerage administrations established by law no.6360 are examined to the administrations on the way of institutionalization of this idea. the contribution to be made and the recommendations of the model will be made in this direction. Secondly, the problems encountered in the process of integrating the internal control system with the strategic structure will be evaluated by examining the strategic management elements in the water and sewerage administrations established before and after the said law.