Fatin Rüştü Zorlu'nun Türkiye dış politikasındaki rolü
The role of Fatin Rüştü Zorlu in Turkey's foreign policy
- Tez No: 519251
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ERŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
1910 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Fatin Rüştü Zorlu eğitim hayatı sonrasında iş yaşamına Hariciye Vekâleti'ne meslek memuru olarak başlamıştır. Dışişleri Bakanlığında yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere pek çok farklı görevlere atanan Zorlu, özellikle Türkiye'nin dış siyaseti açısından önemli faaliyetlerde bulunmuştur. 1946 yılında çok partili parlamenter hayata geçişten dört yıl sonra yapılan seçimlerde Demokrat Parti iktidara gelir. 1954 yılında dönemin Başbakanı Adnan Menderes'in davetiyle Büyükelçilik görevinden ayrılarak Demokrat Parti'den (DP) siyasete girmiştir. Çanakkale'den milletvekili seçilerek 1954 seçimleri sonucunda Adnan Menderes tarafından kurulan kabinede devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev almıştır. Görevi süresince Kıbrıs adasının tekrar kazanılması için gösterdiği çaba, Zürih ve Londra Anlaşmaları'nın imzalanması sürecinde Türk devletinin Kıbrıs Türk halkının ve yeni kurulacak olan Kıbrıs devletinin üç garantör devletinden biri olmasını sağlaması, bakanlık döneminde ekonomiye ilişkin hususlarda da çalışarak birçok uluslar arası kredinin temin edilmesinde önemli rol oynamıştır. CHP İktidarı döneminde başlayan batı eksenli dış politika anlayışını DP İktidarının da benimseyerek devam ettirmesi ve hızla geliştirmesi Türk kamuoyunun yanı sıra özelikle bağlantısız ve bağımsızlığını yeni kazanan ülkeler tarafından Türkiye'nin emperyalizme destek vermesi olarak algılanarak hükümetin dış politika anlayışının eleştirilmesine neden olmuştur. Londra Konferansı ve Bandung Konferansı'na katılan Zorlu'nun Ortak Pazar'a (AB) giriş konusunda ilk çalışmaları ve müracaat bakanlığı dönemindeki girişimleri de önem arz eden diğer faaliyetleri arasında yer almaktadır. 1957 yılı sonrasında iç politikada olumsuz toplumsal, siyasi ve ekonomik gelişmelerle birlikte dış politikadaki gelişmelerin de etkisiyle Türkiye 27 Mayıs İhtilali'ne sürüklenmiş, tutuklanan Demokrat Parti üyeleri arasında yer alan Zorlu, Yüksek Adalet Divanı'nın kararıyla 16 Eylül 1961 günü sabah saatlerinde idam edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fatin Rüştü Zorlu, who came to the world in 1910 in Istanbul, started his career as a professional officer in the work of the Ministry of Foreign Affairs after his education., Zorlu assigned to many different missions In the Ministry of Foreign Affairs at domestic and abroad, in particular he made significant activity in terms of Turkey's foreign policy. In the elections held in 1946, four years after the passage of a multi-party parliamentary life The Democratic Party chosen as the government. At the invitation of Prime Minister Adnan Menderes in 1954, he left the Embassy's office and entered politics from the Democratic Party (DP). Fatin Rüştü Zorlu was elected as a deputy from Çanakkale and served as state minister and deputy prime minister as a result of the 1954 elections which cabinet established by Adnan Menderes. Efforts to restore the island of Cyprus during the mission, which in the process of signing the Zurich and London Agreements, it is necessary to ensure that the Turkish state is one of the three guarantor states of the Turkish Cypriot people and the newly established Cyprus state, he also played an important role in the provision of many international credits by working on economic issues in the ministry. The DP government continued its western-oriented foreign policy understanding that began during the CHP's rule. Turkish public opinion as well as caused in particular by the newly-aligned and independence of the country to support imperialism Turkey perceived as criticism of the government's foreign policy. Participating in the London Conference and the Bandung Conference, Zorlu's initial work on entering the Common Market (EU) and his initiative during the application ministry are among other important activities. In domestic politics after the 1957 negative social, with the impact of developments in the foreign policy together with the political and economic developments in Turkey have drifted May 27 military coup, arrested Democratic Party Situated between members challenging the decision by September 16, 1961 the High Court of Justice was executed in the morning.