Türkiye'deki bireysel emeklilik yatırım fonlarının sermaye piyasası araçlarıyla karşılaştırmalı performans değerlendirmesi
Comparative performance evaluation of individual pension mutual funds in Turkey with capital market instruments
- Tez No: 519296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF SALDANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de uygulanmakta olan bireysel emeklilik sistemi dahilinde faaliyet gösteren emeklilik yatırım fonlarının performanslarını değerlendirmek ve bu değerlendirmelerle birlikte sistemin gelişmesine katkıda bulunacak öneriler sunmaktır. Çalışmada, bireysel emeklilik yatırım fonu türlerinden esnek, kıymetli maden, kamu borçlanma (Türk Lirası), kamu borçlanma (yabancı para), likit ve hisse senedi fonları özelinde değerlendirmeler yapılmıştır. Bununla beraber, bireysel emeklilik yatırım fonlarının genel performansı, alternatif sermaye piyasası araçlarıyla karşılaştırılmıştır. Söz konusu alternatif sermaye piyasası araçları; 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık tahviller ve BIST100 verilerinden oluşmaktadır. Aynı zamanda devlet katkısı performansları ve TÜFE oranlarıyla yapılan karşılaştırmalar da ilgili performans değerlendirmelerinde yer bulmuştur. Performans ölçüm yöntemi olarak Sharpe Oranı, Treynor Endeksi ve Jensen Ölçütü (Alfa) kullanılmıştır. Değerlendirmede yer alan emeklilik yatırım fonlarının 2013 – 2017 yılları arasındaki verileri kullanılarak ilgili karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna bakıldığında, bireysel emeklilik sisteminde faaliyet gösteren emeklilik yatırım fonlarının alternatif yatırım araçlarına göre performanslarının düşük olduğu görülmektedir. Ancak devlet katkısı desteği ile bu getiri kaybının tolere edilmeye çalışıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the performance of individual pension mutual funds operating within the individual pension system is being implemented in Turkey and to offer suggestions that will contribute to the development of the system with this assessment. In the study, individual pension mutual fund types were evaluated in terms of flexible, precious metals, government debt (Turkish Lira), government debt (foreign currency), liquid and stock funds. Nevertheless, the overall performance of individual pension mutual funds has been compared with alternative capital market instruments. In other words, alternative capital market instruments; 2 years, 5 years and 10 years bonds and BIST100 data. At the same time, comparisons with state contribution performances and CPI rates were also included in the relevant performance evaluations. Sharpe ratio, Treynor index and Jensen criterion (Alpha) were used as performance measurement methods. Comparisons were made using the data from the individual pension mutual funds in the evaluation between 2013 and 2017. Based on the results of the study, it is observed that individual pension mutual funds operating in the individual pension system have a lower performance than alternative investment instruments. However, it is observed that the loss of this income is tried to be overcome by the contribution of the state contribution.