Türkiye'deki bireysel emeklilik şirketlerinin bireysel emeklilik yatırım fonları üzerinden performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of private pension companies performance on private pension funds in Turkey
- Tez No: 501262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY BAŞARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bireysel emeklilik sistemi, dünyada zorunluluk veya gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanan, bireylerin emeklilik dönemlerini rahat bir şekilde geçinmelerini sağlayan bir sistemdir. Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kendine yer bulan bireysel emeklilik sistemi gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi bireylerin emeklilik yıllarında refah kaybı yaşamalarını önlerken uzun vadede ekonomiye kaynak sağlamayı amaçlamaktadır. Hükümet bireysel emeklilik sistemini, ekonomiye olan katkıları ve sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı niteliğinden dolayı, vermiş olduğu teşviklerle desteklemektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren on adet bireysel emeklilik şirketinin performanslarını yatırım fonları üzerinden kıyaslamak ve kişilerin bireysel emeklilik şirketi seçimlerine yardımcı olmaktır. Bu amaç doğrultusunda on adet bireysel emeklilik şirketi kıyaslanmıştır. Kıyaslama şirketlerin yaygın olarak kullandıkları beş adet bireysel emeklilik yatırım fonu üzerinden yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan tüm veriler Sermaye Piyasası Kurulunun internet adresi üzerinden yayınlamış olduğu verilerdir. Emeklilik şirketlerinin 2014 Ocak ve 2018 Ocak süre zarfında kullandıkları beş adet bireysel emeklilik yatırım fonlarının üçer aylık getirileri hesaplanmıştır. Hesaplanan üçer aylık getirilerin ortalamaları alınmıştır. Elde edilen veriler, çok kriterli karar verme tekniklerinden olan TOPSIS ve PROMETHEE yöntemlerine göre analize tabi tutulmuştur. Her iki yönteme göre fon performansı en iyi olan şirket Allianz Yaşam ve Emeklilik olarak tespit edilmiştir. En kötü şirket ise TOPSIS yöntemine göre Vakıf Emeklilik ve Hayat şirketi olarak belirlenirken PROMETHEE yöntemine göre Axa Hayat ve Emeklilik şirketi olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Private pension is a system to maintain individuals a comfortable retirement period based on the principal of legal obligation or voluntariness. Privatepension system is complementary to social security system or based on voluntariness. This system prevents lack of welfare loss in the retirement period and provides economic returns in the long run. The governments support private pension system due to the contributions to economy and the complementary benefits with the incentives. The objective of this study is to evaluate the performance of ten private pension companies operating in Turkey on their investment funds and to help individuals about their selection of private investment company. For this reason, ten private pension companies are evaluated. Evaluation is made by comparing five conventional pension mutual funds. All the data used in this study is taken from the web site of Capital Markets Board. Quarterly returns of five pension mutual funds for the period from January 2014 and January 2018 are calculated. Average value of quarterly returns are used. Data are analyzed using two multi-criteria decision-making model that are TOPSIS and PROMETHEE methods. Allianz Yaşam ve Emeklilik has the best fund performance according to both methods. Vakıf Emeklilik ve Hayat has the lowest performance according to TOPSIS method and Axa Hayat ve Emeklilik has the lowest performance according to PROMETHEE method.