Voleybolcuların başarı motivasyonu düzeylerinin araştırılması
Research about motivation level on success of volleyball players
  1. Tez No: 519298
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı , voleybolcuların başarı motivasyonu düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından araştırılmasıdır. Araştırma grubunu, Ankara ilinde profesyonel olarak voleybol oynayan 50 gönüllü kadın oluşturmuştur. Sporcuların demografik bilgilerini saptamak amacı ile 6 soruluk ''Kişisel Bilgi Formu'', motivasyon düzeyini belirlemek amacıyla ise Willis (1982) tarafından geliştirilen ve Tiryaki ve Gödelek (1997) tarafından Türkçeye uyarlanan 40 soruluk likert tipi Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Elden edilen veriler öncelikle bilgisayar programına aktarılıp, daha sonra SPSS paket programına aktarılmıştır. Verilerin analizinde standart sapma, aritmetik ortalama ve varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak p0.05).
Özet (Çeviri)
This research works on the motivation levels of volleyball players in terms of some variables. The sample group is consisted of 50 female volunteers who plys volleyball professionally in Ankara province.. In order to identify the demographic information of the players, personal information form included 6 questions and in order to determine the motivation level of them likert kind of motivation scale on sports included 40 questions developed by Willis (1982) and translated into Turkish by Tiryaki and Gödelek (1997). Firstly, the data was transferred to the computer programme and then transferred to SPSS programme. In the analysis of the data in this study, standard deviation, mean and variance analyze were used (ANOVA). The results were tested at p0.05). A significant difference was obtained on showing power.