Profesyonel voleybolcuların imgeleme ve başarı motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between imagination and achievement motivation levels of professional volleyball players
- Tez No: 757744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ALEMDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde profesyonel sporcular müsabakalar için hazırlık döneminde ve müsabakalardan üst düzeyde verim alma sürecinde imgeleme becerilerini kullanmaktadır. Müsabakalar esnasında oluşabilecek engellerin üstesinden gelmek ve müsabakalar esnasında performanslarını üst düzeyde tutabilmek için başarı motivasyonu becerilerini kullanmaları gerekmektedir. Bu araştırmayla profesyonel voleybolcuların imgeleme ve başarı motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi bazı değişkenlere göre incelemek amaçlanmıştır. İlişkisel tarama yönteminin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 sezonunda Türkiye Voleybol Federasyonu Liglerinde mücadele eden 372 kadın, 312 erkek olmak üzere toplam 684 voleybol sporcusu oluşturmaktadır. Verilerin analizinde SPSS paket program kullanılmıştır. Profesyonel voleybol sporcularının kişisel bilgilerine ilişkin veriler için frekans ve yüzde; ilişkisiz ölçümlerde ortalama puanların karşılaştırılması için“Varyans Analizi (tek yönlü ANOVA, t testi)”, anlamlı farklılığı belirlemek için“Tukey Testi”, alt boyutlar arasındaki ilişkiyi incelemek için“Pearson Kolerasyon Çarpımı”analizinden yararlanılmıştır.Yapılan araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Willis (1982) tarafından geliştirilen, Tiryaki ve Gödelek (1997) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği (SÖBMÖ)”ve“Hall, Mack, Paivio ve Hausenblas (1998) tarafından geliştirilen, Kızıldağ ve Tiryaki (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ”Sporda İmgeleme Envanteri (SİE)" kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarının TVF liglerinde mücadele eden sporcuların imgeleme ve başarı motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenlere göre nicel olarak ortaya çıkarması ve antrenörlere, beden eğitimi ve spor öğretmenlerine fikir vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, professional athletes use their imagination skills during the preparation period for the competitions and in the process of getting high efficiency from the competitions. They need to use their success motivation skills in order to overcome the obstacles that may occur during the competitions and to keep their performance at the highest level during the competitions. With this research, it was aimed to examine the relationship between professional volleyball players' imagery and achievement motivation levels according to some variables. Relational screening method was used in the research. The study group of the research, in which the relational screening method was used, consists of a total of 684 volleyball players, 372 women and 312 men, who compete in the Turkish Volleyball Federation Leagues in the 2021-2022 season. SPSS package program was used in the analysis of the data. Frequency and percentage for data on personal information of professional volleyball players;“Analysis of Variance (one-way ANOVA, t-test)”was used to compare mean scores in unrelated measurements,“Tukey Test”to determine significant difference, and“Pearson's Correlation Product”analysis was used to examine the relationship between sub-dimensions. As a data collection tool;“Personal Information Form”,“Sport-Specific Achievement Motivation Scale (SÖBMÖ)”and“Hall, Mack, Paivio, & Hausenblas”developed by Willis (1982) and adapted into Turkish by Tiryaki and Gödelek (1997).