Diyarbakır ilinde voleybol takımlarında oynayan voleybolcuların voleybola başlama nedenleri ve beklentileri
Reasons for starting volleyball and expectations of volleyball players playing in volleyball teams in diyarbakir province
- Tez No: 964278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Diyarbakır ilinde profesyonel olarak voleybol oynayan sporcuların voleybola başlama nedenleri ile bu spordan beklentilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. 2023-2024 sezonunda Türkiye Voleybol 1. ve 2. Liglerinde yer alan Diyarbakır'daki dört takımda oynayan toplam 54 sporcu çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ve“Voleybolcuların Voleybola Başlama Nedenleri ve Beklentileri Anketi”kullanılmış; veriler SPSS 27.0 programı ile frekans ve yüzde analizleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Sporcuların çoğu voleybol sporunu sevdiği ve beden eğitimi öğretmenlerinin yönlendirmesiyle başladığını belirtmiştir. Aile desteği, şehirde yaşama imkânı ve çevresel faktörler spora devam etmede etkili bulunmuştur. Rekabeti olumlu bir motivasyon unsuru olarak gören sporcular, kaybettiklerinde ders çıkararak daha çok çalışmaları gerektiğini ifade etmiştir. Başarı, sporcular için yalnızca kazanmak değil, gelişim ve ilerleme anlamı taşımaktadır. Ayrıca sporun psikolojik ve toplumsal etkileri olumlu görülmüş,“elit sporcu”ile“elit insan”kavramlarının birbiriyle ilişkili olduğu düşünülmüştür. Sonuç: Aile ve çevresel destekler, sporcuların spora yönelimi ve başarısında önemli rol oynamaktadır. Sporun bireysel gelişim, statü kazanımı ve psikolojik iyilik üzerindeki katkısı belirgindir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to examine the reasons why athletes playing professional volleyball in Diyarbakır started playing volleyball and their expectations from the sport. Materials and Methods: The study employed a quantitative research method using a survey model. The sample consisted of 54 athletes playing for four teams located in Diyarbakır, competing in the Turkish Volleyball 1st and 2nd Leagues during the 2023–2024 season. A“Personal Information Form”and the“Questionnaire on Volleyball Players' Reasons for Starting Volleyball and Their Expectations”were used as data collection tools. The data were analyzed using frequency and percentage analyses in the SPSS 27.0 program. Findings: Most athletes stated that they started playing volleyball because they loved the sport and were encouraged by their physical education teachers. Family support, living conditions in the city, and environmental factors were found to be influential in their continued participation. The athletes perceived competition as a positive motivational factor and expressed that they learn from losses and strive to improve. For the athletes, success is not only about winning but also about personal development and progress. Moreover, the psychological and social effects of sports were viewed positively, and the concepts of“elite athlete”and“elite individual”were considered to be interconnected. Conclusion: Family and environmental support play a significant role in the orientation and success of athletes in sports. The positive effects of sports on personal development, gaining social status, and psychological well-being are evident.