Mobil uygulamaların evriminde kalitenin gelişimi
Quality in the evolution of mobile applications
  1. Tez No: 519365
  2. Yazar: BAHAR GEZİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA TARHAN, DOÇ. DR. OUMOUT CHOUSEINOGLOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mobil uygulamalar, kullanıcı gereksinimlerini karşılama ihtiyacından hızlı bir şekilde büyüyerek sürekli gelişmekte ve buna bağlı olarak karmaşık yazılım sistemleri haline gelmektedir. Bununla birlikte kullanıcı gereksinimlerinin karşılanması, yazılım kalitesini ve performansını düşürebilecek negatif örüntü (antipattern) olarak bilinen kötü tasarım tercihlerine yol açabilir. Bu sebeple, uygulamaların özelliklerinin algılanması ve izlenmesi, bakım ve geliştirmeyi kolaylaştırmak için önemli faaliyetler olup geliştiricileri uygulamalarını yeniden yapılandırmaya ve böylece kalitelerini yükseltmeye yönlendirebilir. Mobil uygulamaların kalitesi geliştirici ve kullanıcılar ile uygulama mağazaları için büyük bir önem arz etmektedir. Bir mobil yazılım ürününün kalitesini incelemeye yönelik ve mobil uygulamalara özgü birkaç teknik olsa da gerçek bir uygulama mağazasındaki mobil uygulamanın potansiyel başarısını ön görmek için geçerliliği kabul görmüş etkili bir yol bulunmamaktadır. Dolayısıyla, evrim boyunca sürekli gelişmekte olan mobil yazılımların kalitesinin izlenmesi faaliyeti, araştırılması gereken cazip bir problem haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, literatürdeki mevcut çalışmalar ışığında, açık kaynak kodlu mobil uygulamaların evriminde kalite gelişimini izlemek amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak, açık kaynak kodlu mobil uygulamaların iç (kod tabanlı) ve dış (toplum tabanlı) kalite özelliklerinin gelişimi, keşifsel bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Kod tabanlı değerlendirme için, en güncel kalite modeli olan ISO/IEC 25010 standardı temel alınarak nesneye dayalı tasarım metriklerinin ölçümleri gerçekleştirilirken toplum tabanlı değerlendirme için, açık kaynak yazılımların (AKY) başarısını ölçmede rehber niteliğinde olan DeLone ve McLean modeli ışığında Github, Sourceforge vb. veri depolarından çıkarılan toplum tabanlı metrikler analiz edilmiştir. Analiz sonucunda iç kalitenin sürümler boyunca genel olarak arttığı gözlenirken dış kalitenin azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca, Spearman korelasyon analizi ile uygulamaların iç ve dış kaliteleri arasındaki ilişki analiz edilmiş ve aralarında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Mobile applications are becoming complex software systems as they rapidly evolve and grow constantly to meet user requirements. However, satisfying these requirements may lead to poor design choices known as 'antipatterns' that can degrade software quality and performance. Therefore, perception and monitoring of the characteristics of mobile applications are important activities to facilitate maintenance and development, so that developers are directed to restructure their practices and upgrade their qualifications. The quality of mobile applications is of great importance for developers, users and application stores. Although there are a number of mobile application specific techniques for analysing the quality of a mobile software product, there is no accepted and valid way to predict the potential success of a mobile application in a real app store. Thus, the monitoring of the quality of ever-evolving mobile software throughout the evolution has become an attractive problem to investigate. In this thesis, we aim to monitor the quality in the evolution of open source mobile applications in the light of existing studies in the literature. For this purpose, the development of internal (code-based) and external quality (community-based) features of open source mobile applications has been evaluated with an exploratory approach. For code-based evaluation, object-based design metrics are measured based on the most recent quality model ISO/IEC 25010. For community-based evaluation, a number of community based metrics which are extracted from data repositories such as Github and Sourceforge have been analyzed based on the DeLone and McLean model, which is a guideline for measuring the success of open source software. As a result of the analysis, it was observed that the internal quality increased generally during the releases, while the external quality decreased. In addition, the relationship between internal and external qualities of the applications was analyzed by Spearman correlation analysis and no significant relation was observed between them.