Metaverse ve din
Metaverse and religion
- Tez No: 886385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin evrimi, insan etkileşimini, iletişimi ve sosyal etkileşimi önemli ölçüde zenginleştirmiştir. Belirli dönemlerde teknolojik alanlarda paradigma değişimleri gözlemlenmiştir. 1980'lerde başlayan ve 1990'ların ortalarına kadar devam eden bilgisayar teknolojisi gelişimi, ardından 2000'lerde internetin yaygınlaşması ve 2010'ların mobil teknolojilerinin yükselişi gibi süreçler bu değişimlere örnek teşkil etmiştir. Günümüzde ise 2020'lerin paradigmasının Metaverse olarak adlandırılan sanal dünya kavramı olduğunu söyleyebiliriz. Bu evrim süreci, insan yaşamına derin ve kalıcı etkiler sağlamıştır. Din, eğitim, sanat, mimari, ticari, oyun ve eğlence vs. uygulamaların, alan ihtiyaçlarına yönelik kullanılmakta olduğu Metaverse evreninin temelini oluşturan teknolojilerin uzun süredir doğal bir gelişim sürecinde olduğu ve teknoloji şirketlerinin Metaverse evreninde kullanılabilecek teknolojilere yatırım yaptığı bilinmektedir. Metaverse, insanların gerçek dünyadaki uygulamalarını zaman, mekân, ekonomi gibi bazı engelleri aşarak insanların dini ritüelleri ve uygulamaları sanal bir ortamda gerçekleştirmesine imkân sağladığı görülmektedir. Dolayısıyla, toplumun sosyo-kültürel yapısını etkileyen en önemli unsuru din ve din eğitimi açısından Metaverse'ün değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada amacımız hızla evrilen teknolojik ilerlemelerin bir sonucu olarak ortaya çıkan "Metaverse Kavramını'', din, ahlak ve İslami ilimlerin geleceği açısından değerlendirmektir. Bu kapsamlı değerlendirme, Metaverse'ün dinî ve ahlaki normlar ile İslami ilimler üzerindeki potansiyel etkilerini ve gelecekteki yönlerini anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The evolution of information and communication technologies has significantly enriched human interaction, communication and social interaction. Paradigm changes have been observed in technological fields in certain periods. Processes such as the development of computer technology, which started in the 1980s and continued until the mid-1990s, followed by the spread of the internet in the 2000s and the rise of mobile technologies in the 2010s, are examples of these changes. Today, we can say that the paradigm of the 2020s is the virtual world concept called Metaverse. This evolutionary process has had profound and lasting impacts on human life. Religion, education, art, architecture, commercial, gaming and entertainment etc. It is known that the technologies that form the basis of the Metaverse universe, where applications are used for field needs, have been in a natural development process for a long time and that technology companies are investing in technologies that can be used in the Metaverse universe. Metaverse appears to enable people to perform religious rituals and practices in a virtual environment by overcoming some barriers such as time, space, and economy to their real-world practices. Therefore, it is of great importance to evaluate Metaverse in terms of religion and religious education, which is the most important element affecting the socio-cultural structure of society. Our aim in this research is to evaluate the“metaverse concept”, which emerged as a result of rapidly evolving technological advances, in terms of the future of religion, morality and Islamic sciences. This comprehensive evaluation will help us understand the potential impacts and future directions of the Metaverse on religious and moral norms and Islamic sciences.