Uterin prolapsusu olmayan vakalarda vajinal histerektomi ile abdominal ve laparoskopik histerektominin karşılaştırılması
Comparison of vaginal hysterectomy with abdominal and laparoscopic hysterectomy in cases without uterine prolapse
- Tez No: 519379
- Danışmanlar: PROF. İDRİS KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Histerektomi dünyada en sık uygulanan major jinekolojik cerrahi operasyondur. Histerektomi abdominal, vajinal, laparoskopik, robotik veya laparoskopik asiste vajinal histerektomide olduğu gibi degişik tekniklerin kombinasyonu şeklinde yapılabilir. Tarihte ilk histerektomi yüzyıllar öncesinde vajinal olarak uygulanmıştır. Ancak abdominal yaklaşımın daha güvenli ve kolay olduğu düşüncesi ve vajinal histerektomi üzerine cerrahların deneyim eksikliği nedeni ile çoğunlukla uterin prolapsus endikasyonu dışında abdominal histerektominin gerisinde kalmıştır. Literatürde anormal uterin kanama, myoma uteri, endometrial hiperplazi gibi yaygın benign endikasyonlara vajinal histerektomi uygulanıp mükemmel sonuçlar elde edildiği saptanmış olmasına rağmen; geleneksel olarak vajinal histerektomi uterin prolapsus ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışma prolapsusu olmayan vajinal histerektomi uygulanmış hasta grubunu abdominal ve laparoskopik histerektomi uygulanmış hasta grubu ile intraoperatif ve erken postoperatif komplikasyonlar açısından karşılaştırmayı amaçlamaktadır.: Ocak 2013 ve Şubat 2018 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Jinekoloji polikliniğine başvurup uterin prolapsus hariç benign endikasyonlar nedeniyle histerektomi kararı verilmiş hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Abdominal histerektomi uygulanmış 35, laparoskopik histerektomi uygulanmış 35 ve vajinal histerektomi uygulanmış 35 hasta olmak üzere toplam 105 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), gravida, parite, ASA (American Society of Anesthesiologists) grade, geçirilmiş operasyon varlığı ve endikasyonlar açısından her üç gruptaki hastaların homojen dağılımına dikkat edilmiştir. Vajinal histerektomi uygulanmış hasta grubu abdominal ve laparoskopik histerektomi uygulanmış hasta grupları ile operasyon süresi, htc düşüşü, kan transfüzyonu, hastanede kalış süresi, hastane masrafları, postoperatif ağrı, yara yeri enfeksiyonu, bağırsak, mesane ve üreter komplikasyonları açısından karşılaştırılmıştır.Kruskal Wallis testi uygulanarak her üç hasta grubu için yaş, VKİ, gravida, parite, ASA grade açısından istatistiksel olarak bir fark olmadığı saptanmıştır. Fisher Exact test kullanılarak her üç grup için geçirilmiş operasyon varlığı açısından da anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Çalışmamızda vajinal histerektominin ortalama operasyon süresi (p0,005).Bu çalışma ile prolapsusu olmayan benign nedenlerle histerektomi kararı verilmiş hastalara laparoskopik ve abdominal histerektomi ile karşılaştırıldığında vajinal histerektominin daha kısa operasyon süresine, daha kısa hastanede kalış süresine, daha düşük hastane maliyetine, daha az kanama miktarına, daha az postoperatif analjezik ihtiyacına sahip olduğu gösterilmiştir. Böylece vajinal histerektominin prolapsusu olmayan benign endikasyonlarla histerektomi planlanan hastalarda öncelikli olarak önerilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hysterectomy is the most frequently performed major gynecologic surgical operation in the world. Hysterectomy has a different variation of procedures such as abdominal, vaginal, laparoscopic and robotic; also can be performed as a combination of various techniques such as laparoscopic assisted vaginal hysterectomy. The first hysterectomy in history was applied vaginally centuries ago. However, the thougt of abdominal hysterectomy is safer and easier to performed rather than vaginal hysterectomy and the lack of experience of surgeons on the vaginal hysterectomy made vaginal hysterectomy fall behind of abdominal hysterectomy except uterus prolapse. Despite the fact that extensive benign indications such as abnormal uterine bleeding, myoma uterus, and endometrial hyperplasia have been proven to be excellent results in vaginal hysterectomy, traditionally, vaginal hysterectomy has been limited to uterine prolapse. This study aims to compare the patient group who received vaginal hysterectomy without prolapse and the group of patients who underwent abdominal and laparoscopic hysterectomy in terms of intraoperative and early postoperative complications.Between January 2013 and February 2018, files of patients who were admitted to the OMU Gynecology outpatient clinic and who were given hysterectomy decision due to benign indications except uterus prolapse were retrospectively reviewed. A total of 105 patients, including 35 patients undergoing abdominal hysterectomy, 35 patients undergoing laparoscopic hysterectomy and 35 patients undergoing vaginal hysterectomy were included in the study. Careful attention has been paid to the homogeneous distribution of patients in all three groups in terms of age, body mass index (BMI), gravida, parity, ASA grade, presence of previous operations and indications. The group of patients who underwent vaginal hysterectomy were compared with the patients who underwent abdominal and laparoscopic hysterectomy in terms of operation time, HTC difference, blood transfusion, hospital stay, hospital costs, postoperative pain, wound infection, intestinal, bladder and ureter complications.There was no statistically significant difference in terms of age, BMI, gravida, parity, ASA grade for all three patient groups by Kruskal Wallis test. Using the Fisher Exact test, it was also found that there was no significant difference in the presence of past operation for all three groups.