Hepatit B ve C virüs enfeksiyonlarının pankreas kanseri ve safra yolları kanseri etyolojisindeki rolünün araştırılması
The role of hepatitis B and C virus infections etiology of pancreatic cancer and biliary tract cancer
- Tez No: 359346
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ Pankreas ve safra yolları kanserleri oldukça agresif seyirli kanserlerdir ve tanı konuldukları sırada genellikle metastatik hastalıklardır ve sağ kalımları düşüktür. Etyolojilerinde birçok risk faktörü tanımlanmış olsa da, etyolojileri henüz tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Günümüzde kanser ile kronik enfeksiyonlar arasındaki ilişki iyi bilinmektedir. Bu çalışmada pankreas ve safra yolları kanserlerinin viral hepatit ile ilişkisi araştırılmıştır. METOD Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Polikliniğine 2005-2013 yılları arasında başvurmuş 146 Pankreas kanseri, 21 İntrahepatik kolanjiosellüler kanseri, 15 Ekstrahepatik kolanjiosellüler kanseri ve 24 Safra kesesi kanseri olan hasta alınmıştır. 2013 yılında Ankara ilinde Türk Kızılayı'na kan bağışı için başvuran 94.761 sağlıklı verici kontrol grubu olarak alınmış ve HbsAg ve anti-HCV pozitiflikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Pancreatic cancer and cholongiocarcinoma are the most aggressive and lethal cancers with low survival rate and generally they are metastatic when they're diagnosed. Although many risk factors are defined, their etiology is not yet fully understood. Today, the relationship between cancer and chronic infections are well-known. In this study, we investigated the relationship between pancreatic and biliary tract cancers with viral hepatitis. METHOD In our study, 146 pancreatic cancer, 21 intrahepatic cholangiocellular carcinoma, 15 extrahepatic cholangiocellular carcinomas and 24 gallbladder cancer patients were admitted to our Gazi University Medical Faculty Hospital, Department of Medical Oncology clinic between the years of 2005-2013. 94,761 healthy blood donors, who admitted to Ankara Turkish Red Crescent in 2013, were taken as a control group.