Travmatik spinal kord yaralanmalı hastalarda erken dönemde mortalite ve morbiditeyi etkileyen faktörler
Factors affecting mortality and morbidity in traumatic spinal cord injury patients in the early period
  1. Tez No: 519389
  2. Yazar: MUSTAFA URAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HIZIR UFUK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada, travmatik spinal kord yaralanması nedeni ile acil servise başvuran hastaların demografik özelliklerinin ve mortaliteye neden olabilecek faktörlerin incelenmesi ve mortalitenin azaltılmasını sağlayacak yöntemlerin belirlenerek gerekli önlemlerin alınması amacı ile literatüre katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin Acil Servisi'ne 1 Ocak 2008 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında, künt travma nedeniyle başvuran hastalardan, spinal kord yaralanması tanısı alanların, hastane dosyası ve otomasyon sisteminde kayıtlı bulanan verileri geriye dönük olarak değerlendirildi. Bulgular: Spinal kord yaralanmasının travmalı hastalar içindeki sıklığı %0.7 idi. Çalışma grubumuzdaki 162 hastadan 116'sı erkek idi. Spinal kord yaralanmasına en sık maruz kalan yaş grubu 18-44 idi. En sık saptanan etiyolojik neden düşme idi. En sık görülen yaralanma düzeyi servikal bölge olup en sık ASIA hasar skalası skoru A idi. Mekanik ventilasyon ihtiyacı ve solunum yetmezliği gelişmesi ile servikal düzeyde yaralanma olması arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark saptandı. En sık görülen komplikasyon pnömoni idi. Komplikasyon olarak pnömoni ve idrar yolu enfeksiyonu görülmesi ile komplet yaralanma arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark saptandı. İleri yaş, komorbid hastalık, servikal düzeyde yaralanma, komplet yaralanma olması, komplikasyon olarak pnömoni gelişmesi, steroid tedavisi alma, mekanik ventilasyon ihtiyacı olması, spinal cerrahi geçirmeme durumu ile mortalite riskinin arttığı saptandı. Artan ISS ve azalan TRISS değerlerinin mortalite riskinde artışa yol açtığı saptandı. Sonuç: Çalışmamız spinal kord yaralanmasının demografik özelliklerini, spinal kord yaralanmasında merkezimize ait mortalite oranını ve mortalite üzerine etkili olabilecek faktörleri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to contribute to the literature by investigating the risk factors of mortality and demographics in patients admitted to the emergency department with traumatic spinal cord injury (SCI), and identifying methods of reducing mortality through necessary precautions. Materials and Methods: We retrospectively evaluated the hospital records and data of the patients diagnosed with SCI among blunt trauma patients admitted to the adult emergency department of the medical faculty hospital of Ondokuz Mayıs University between January 1, 2008 and December 31, 2016. Results: The prevalence of SCI among trauma patients was 0.7%. Among 162 patients in our sample, 116 were male. The age group most commonly affected by SCI was 18 to 44 years of age. The most common etiological cause was fall. The most common injury level was the cervical spine. Category A was the most common American Spinal Injury Association (ASIA) impairment scale score. A statistically significant difference was found between the need for mechanical ventilation, the development of respiratory insufficiency, and the occurrence of cervical spinal cord injury. The most common complication was pneumonia. There was also a statistically significant difference between the occurrence of pneumonia and urinary tract infection complications and complete injury. There was an increased risk of mortality associated with older age, comorbidity, cervical spine injury, complete injury, pneumonia complications, steroid treatment, the need for mechanical ventilation, and no spinal surgery. The increased Injury Severity Scores (ISS) and the decreased Trauma and Injury Severity Score (TRISS) also led to an increase in mortality risk. Conclusion: This study shows the demographics of SCI patients, the mortality rate in SCI patients in our center, and the factors that may affect mortality.