Deneysel spinal kord hasarında nobiletinin nöroprotektif etkilerinin araştırılması
- Tez No: 969858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET AMAÇ: Travmatik spinal kord yaralanması dünya çapında her yıl birçok insanı etkileyen önemli bir halk sağlığı problemidir. Travmatik spinal kord yaralanması olan hastaların mortalite oranları normal popülasyona göre yüksektir. Hastalarda akut dönemde felçlik, disfaji, idrar inkontinansı, cinsel işlev bozukluğu, kardiyovasküler komplikasyonlar, vücut sıcaklığı bozuklukları, aşırı terleme veya terleme yokluğu, anksiyete ve depresyon gelişir. Travmatik spinal kord yaralanmasının tedavisinde nöroprotektif ajanların etkinlikleri araştırılmakla birlikte henüz rutin kullanımda olan nöroprotektif ajan bulunmamaktadır. Bu çalışma önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olan spinal kord hasarı tedavisine yeni bir medikal ajan kazandırmayı amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Toplam 4 gruba ayrılan 34 rat ile çalışma yapılmıştır. Gruplar kontrol (n=4), SF (n=10), prednol (n=10) ve nobiletin(n= 10) olarak ayrılmıştır. Kontrol grubundaki ratlara sadece T8-10 laminektomi uygulandı. Diğer gruplardaki ratlarda T8-10 laminektomiyi takiben Rivlin ve Tator'un klips kompresyon testi uygulanarak spinal kord hasarı oluşturuldu. Ratların kas güçleri ve eğik düzlem testlerinde elde edilen sonuçlar not edildi. Deney 72.saatin sonunda sonlandırıldı. Sakrifiye edilen ratlardan elde edilen örnekler patoloji ve biyokimya laboratuvarında çalışıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi. BULGULAR: Nobiletin uygulanan grupta 72.saat kas gücü, 72.saat eğik düzlem testi sonuçları ve serum glutatyon peroksidaz sonuçları SF verilen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek (p<0,05); serum IL-6, serum TNF-a ve apoptoz oranları SF verilen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı ve düşük (p<0,05) bulunmuştur. Prednol uygulanan grupta ise SF grubuna göre serum IL-6, serum TNF-a ve apoptoz oranları istatistiksel olarak anlamlı ve düşük (p<0,05) bulunmuştur. Prednol uygulanan grupta 72. saat kas gücü, 72. saat eğik düzlem testi, serum glutatyon peroksidaz ve serum caspase-3 değerlerinde SF grubuna göre anlamlı farklılık saptanmamıştır. Nobiletin uygulanan grupta ise sadece serum caspase-3 değerlerinde SF grubuna göre anlamlı farklılık saptanmamıştır. SONUÇ: Nobiletin, önde gelen morbidite ve mortalite nedenlerinden birisi olan spinal kord hasarında apoptozu önleyebilir, sekonder hasarın etkilerini ortadan kaldırarak klinik iyileşmeyi sağlayabilir. Nobiletinin spinal kord hasarının tedavisinde rutin kullanıma girebilmesi için ileri araştırmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: Traumatic spinal cord injury is a significant public health problem that affects many people worldwide every year. Mortality rates for individuals with traumatic spinal cord injury are higher compared to the general population. In the acute phase, patients may experience paralysis,dysphagia, urinary incontinence, sexual dysfunction, cardiovascular complications, thermoregulation issues, excessive sweating or lack of sweating, anxiety, and depression. While the efficacy of neuroprotective agents in the treatment of traumatic spinal cord injury has been investigated, no neuroprotective agent is yet available for routine clinical use. This study aims to introduce a new medical agent for the treatment of spinal cord injury, a major cause of morbidity and mortality. MATERIALS AND METHODS: A total of 34 rats were divided into 4 groups for the study. The groups were control (n=4), SF (n=10), prednol (n=10), and nobiletin (n=10). In the control group, only T8-10 laminectomy was performed. In the other groups, spinal cord injury was induced by applying the Rivlin and Tator clip compression test following the T8-10 laminectomy. The muscle strengths and results from the inclined plane tests were recorded. The experiment was terminated at the end of the 72nd hour. The samples taken from sacrificed rats were examined in pathology and biochemistry laboratories. The results were statistically analyzed. RESULTS: In the Nobiletin group, at the 72-hour mark, muscle strength, inclined plane test results, and serum glutathione peroxidase levels were statistically significantly higher (p<0.05) compared to the SF group. Serum IL-6, TNF-α levels, and apoptosis rates were statistically significantly lower (p<0.05) in the Nobiletin group compared to the SF group. In the Prednol group, serum IL-6, TNF-α levels, and apoptosis rates were also statistically significantly lower (p<0.05) compared to the SF group. In the prednol group, 72th hour muscle strength and inclined plane tests,serum glutathione peroxidase and caspase-3 level did not show any significant difference compared to the SF group. Serum caspase-3 levels are the only test nobiletin group did not show significant difference to SF group. CONCLUSION: Nobiletin may prevent apoptosis in traumatic spinal cord injury, which is a leading cause of morbidity and mortality, and help eliminate the effects of secondary damage, thereby promoting clinical recovery. Further research is necessary for Nobiletin to be considered for routine clinical use in the treatment of spinal cord injury.