Mikro-hareket özellikli dental implant tasarımının biyomekanik özelliklerinin sonlu eleman analizi ile incelenmesi
Biomechanical properties of a dental implant design with micromovement: A finite element analysis
- Tez No: 519402
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HIFZI TÜZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde diş eksikliklerinin giderilmesinde en sık tercih edilen yöntemlerden biri dental implantlardır. Dental implantlar osseoentegrasyon mekanizmasıyla kemik dokusu ile direkt temas halindedir ve bu implantın temel başarı kriterlerinden biridir. Dental implantlar birçok açıdan doğal dişler ile benzerlik gösterse de kemik ile olan direk temaslarından dolayı, özelikle biyomekanik alanda farklılıklar izlenmektedir. Dental implantların mevcut biyomekanik davranışları sebebiyle doğal diş – dental implant bağlantılı protetik restorasyonlar tercih edilememektedir. Dental implantların periodontal ligament gibi bir bağ dokusundan yoksun olması sebebiyle, protez üzerine uygulanan kuvvetler direk olarak kemik dokusuna iletilmektedir ve implant – kemik arasındaki rijit bağlantı sebebiyle bu kuvvetler özellikle krestal bölgede yoğunlaşmaktadır ve bu durum peri-implant kemik dokusunun yıkım sebeplerinden biri olarak gösterilmektedir. Dental implantların biyomekanik özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla çeşitli tasarımlar mevcuttur, ancak henüz klinik kullanıma geçen bir yapı yoktur. Bu tez çalışmasının amacı, yeni tasarlanan ve mikro-hareket özelliği bulunan dental implantın, doğal diş ve standart dental implantlarla yapıların hareket paternlerinin ve stres dağılımlarının değerlendirilmesi ile biyomekanik davranışlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda bu amaçla üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucuna göre yeni dental implant tasarımı biyomekanik olarak standart dental implantın eksikliklerini elimine etmiş, doğal dişe yakın karakter sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Dental implants are the most common treatment modality in rehabilitations of missing teeth. Biomechanisms of osseointegration provide direct bone to implant contact, and achieving this is a fundamental success criterion. Even though, dental implants may act like natural teeth in many aspects, the intertwined relationship between the bone tissue and implant causes biomechanical variations. These variations also limit and narrow the indication of tooth-to-implant prosthetic restorations. The absence of periodontal ligaments and periodontal space cause occlusal forces of prosthesis to be directly exerted to bone and, the rigid connection within the implant and bone causes these occlusal forces to be densified specifically on crestal region. This densification is underlined as a reason for the peri-implant bone resorption. There are several design solutions in order to improve the biomechanical properties of implants. However, none of these are clinically proven. The aim of this study is to evaluate and compare the movement patterns, stress distribution and biomechanical behavior of this novel dental implant design with micro-movement to standard implants and natural teeth. For these purpose, a three-dimensional finite element stress analysis has been used. The results of this study revealed that the novel dental implant design was able to eliminate deficiencies of standard dental implant and showed close characteristics with natural tooth in biomechanical aspect.