Sporda zihinsel dayanıklılık ölçeği geliştirme çalışması
Development of the sport mental toughness scale
  1. Tez No: 519466
  2. Yazar: ÖMER SEYDAOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de spor alanında kullanılabilecek psikometrik özellikleri ortaya konmuş Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği'ni geliştirmektir. Gereç ve yöntem: Araştırmaya farklı branşlardan 18-38 yaş arası 110 kadın (̅Xyaş=20.71 +̅ 4.10) ve 269 erkek (̅Xyaş=22.65 +̅ 5.10) olmak üzere toplam 379 sporcu (̅Xyaş=22.10 +̅ 4.92) gönüllü olarak katılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliğini sınamak için açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği'nin kriter geçerliği için Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri ile ilişkisi Pearson Moment Çarpım Korelasyonu ile test edilmiştir. Ölçeğin güvenirliği ise Cronbach Alfa katsayısı ve test-tekrar test güvenirliği ile hesaplanmıştır. Bulgular: Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği verileri varimaks rotasyonu ile yapılan Açımlayıcı Faktör Analizi sonucunda 4 alt boyuttan ve 22 maddeden oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to develop a psychometrically valid Sport Mental Toughness Scale for athletes in Turkey. Methods: 110 female (Mage= 20.71 +̅ 4.10), 269 male (Mage= 22.65+̅ 5.10) and total 379 (Mage=22.10 +̅ 4.92) athlete between the ages of 18-38 voluntarily participated to the study. An exploratory factor analysis was conducted to test the construct validity of the scale. For the criterion-related validity relationship between Sport Mental Toughness Scale and Sport Mental Toughness Questionnaire was examined with Pearson Product Moment Correlation. The reliability of the scale was calculated by Cronbach's alpha coefficient and test-retest reliability. Results: According to exploratory factor analysis with verimax rotation the Sport Mental Toughness Scale was composed of 4 subscales and 22 items.