Eğitim amaçlı hastanelerde tedavi ve bakım maliyetlerini etkileyen faktörler (teori ve uygulama)
  1. Tez No: 51947
  2. Yazar: ŞAKİR DIZMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CELALEDDİN ATAMANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, sağlık sektörü içerisinde yer alan hastaneler ve hastaneler içerisinde önemli bir yere sahip olan Araştırma Hastanelerinde oluşan maliyetler ile bu maliyetlere etki eden faktörler üzerinde durularak, maliyet hesaplarının objektif olarak hesaplanıp yorumlanması amaçlanmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde; sağlık kurumlan genel olarak ele alınmış, eğitim amaçlı hastanelerin bu kurumlar içerisindeki yeri ve önemine değinilmiştir. İkinci bölümde; tedavi-bakım maliyetleri ile bu maliyetleri etkileyen, faktörler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise; uygulama olarak, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında yapılan maliyet hesaplamaları ve bu maliyetleri etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Araştırma sonucunda, maliyetleri etkileyen bir çok faktörün bulunduğu anlaşılmış, hastanelerde verimliliğin sağlanabilmesi için modern yönetim ve işletmecilik anlayışının yerleşmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, with a special attention on costs came out and factors affecting them at the hospitals which are the main part of health sector particu'arly the research - oriented ones objectively calculation and interpretation of cost accounts for hospitals were aimed. This study consists of three chapters. The first one deals with the health nstitutions in general, expressing the roie and importance of research- oriented hospitals among them, second chapter exaimes, the care and cure costs and factors affecting them. The last chapter, as an application, analyses the cost account and factors related to them at the major of Orthopedy and Travmathology of Atatürk University Research Hospital. Our work indicates that, there are a few elements affecting costs and modern administration and management prospect is of necessity in order to achieve high levels of productivity in hospitals.