İbn Mu'ti ve Kitabu'l-Fuşul Fi'-Nahv adlı eseri
- Tez No: 51946
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, Yahya b. 'Abdi'l-Mu'ti, hayâtı ve Kitâbu'l-fuşül fi'n-nahv adlı eseri hakkında inceleme yapılmış ve bu eser tenkitli neşre hazırlanmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde : İbn Mu'ti'nin, hayâtı, şahsiyeti, eserleri, hocaları, talebeleri, yaşadığı asır ve muhit ile ilgili bilgiler verilmiştir. îkinci bölümde : Müellifin adı geçen eseri hakkında incelemede bulunulmuş ve nüsha tavsifleri yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise : İki yazma, bir matbu nüshadan istifâde edilerek bu eser tenkitli neşre hazırlanmıştır. Ayrıca metnin sonunda âyet, hadis, Arap atasözleri, kabile ve şahıs isimleri ideksi ile mevzu fihristi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at studying the life of Yahya b.'Abdi'1-Mu e ti and his work titled Kitâbu'l-fuşûl ff n-nahv to get it preparedfor publication as a critical edition. It is composed of three chapters. In the first chater the life and works of Ibn Muctl, his teachers and students are investigated in light of his time and cultural media. The second chapter deals with his major work Kitâbu'1-fuşül with a comparison and contrast of several copies. In the third chapter this work was prepared for a critical edition based on a printed and two hand-written copies. This chapter was followed by indices of Koranic verses, the maxims of Prophet Mohammed, Arabic proverbs and personal and tribal names.