Türkiye'de demokratikleşme sürecinde örgütsel, yönetsel sorunlar ve halkın katılımı açısından belediyeler
Municipalities, point of view of administrative and organizational problems and participating of people in democratical process in Türkiye
  1. Tez No: 51948
  2. Yazar: KAYA AĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İşletme, Public Administration, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Değişen dünya koşulları yaşamın her alanında kendini gösterdiği gibi demokrasi anlayışları ve uygulamaları yönünden de gelişme ve değişmelere temel teşkil etmektedir. Türkiye gibi hızlı bir demokratikleşme süreci içerisinde bulunan ülkelerde demokratik gelişmelere paralel olarak yerel yönetimlerle yapılı yönetim anlayışlarını, örgü, yönetim yapılarını, halkla ilişkilerini yeniden yapılandırmak zorunluluğu ile karşı karşıyadır. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'de demokratikleşme sürecinde belediyelerin karşı karşıya kaldıkları örgütsel, yönetsel sorunlar ve halkın katılımı konularında karşılaştıkları güçlükler araştırılıp, bu sorunların aşılabilmesi için çözümler önermektir. Bu çalışmada, demokrasinin ve yönetimlerin önemli bir unsuru olan belediyelerin örgütsel, yönetsel sorunları ve halkın kanlımı konuları sistematik bir disiplin içerisinde incelenmiş, etkin, verimli hizmetler verebilmeleri için çağdaş demokratik çözümler verilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, bu konuda yayınlanmış kitaplar, makaleler, hazırlanmış raporlar, bilimsel çalışmalar, düzenlenen toplantılarda sunulan bildiriler, yapılmış olan anket çalışmaları materyal olarak kullanılmıştır. Konular teşvik olarak ele alınıp, uslamalar yapılarak, çözüm önerileri ortaya konmuştur. Tez sekiz ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, demokrasi ve demokratikleşme olgusu bir süreç içerisinde anlatılmış, yerel yönetimler kavramı, gelişmesi, özellikleri, belediye kavramı, belediyelerin yerel yönetimler içinde yeri, önemi ve demokratikleşme sürecinde tarihi gelişimi anlatılmıştır.? X- İkinci bölümde, belediyelerin kurulması, sınıflandırılması, kaldırılmaları; üçüncü bölümde, belediyelerin mevcut örgütsel yapıları, organları, personeli ve büyükşehir belediye yönetimine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, belediyelerin görev ve yetkileri; beşinci bölümde, belediye yönetimlerinin malî yapılan, bütçenin hazırlanmasından İller Bankası ve belediyelerle olan ilişkileri kapsamlı bir şekilde açıklanmıştır. Altıncı bölümde, yönetsel denetim (vesayet) bütün boyutlarıyla ve süreçleriyle ele alınmış; yedinci bölümde, belediyelerin örgütsel ve yönetsel sorunları sistematik bir disiplin içerisinde ele alınmış, konuya ilişkin çözüm önerileri ortaya konmuştur. Sekizinci bölümde, belediyelerde halkın katılımı konusu demokrasi yerel özerklik ve yerel demokrasi bağlamlarında ele alınmış, belediyelerimizde halkın katılımını sağlayacak çağdaş demokratik yaklaşımlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Changing word conditions not only show itself every field of life but also point of views of democracy comprehension and applications that builts base for enhancements and changes. Countries which have been changing fastly in democratical process just like in Türkiye; local administration with administration, comprehension, organizasyon, administration structures and people relations have to be restructured with respect to its own democratical enhancements. It this thesis study; municipalities in democratical process in Türkiye which are faced with difficulties in organizational, administrative problems and people joining subjects are investigated and solution suggestions are given. One of the most important part of democracy and administrative which organizational, administrative problems of municipalities and people joining subjects are examined carefully within systematically discipline than modern, democratical solutions are given in this study to present effective services. All printed books, issued articles, prepared reports and presented announcements, scientific studies and inquiry studies on this subject I am concerning are used as auxiliary source in this study also. Subjects are taken teoretically one by one than solution suggestions are given after discusions. Thesis consists of eight main parts. In the first chapter, democracy and democratical phenomenon is given within the process local administration subjects, enhancement, properties, municipalities idea and importance of municipalities in local administration are given within historical period. In the second chapter, setting up municipalities and classification of municipalities are given. Exist organizational structures of municipalities, parts of municipalities, municipality staff and big city municipality administration subjects are presented in the third chapter.-VIII- Fourth chapter deals with municipalities duties and powers. Fifth chapter, involves financial structures of municipality administration including budged preperation, îller Bank related to municipalities. Administration control is explained with all dimensions and all processes in the sixth chapter. Organizational and administrative problems of municipalities are investigated and solutions of the problems are presented in the seventh chapter. In the eight chapter, people joining to municipalities are investigated by taking into account democracy, local autonomy and local democracy aspects. Modern democratic approximations for people joining to municipalities are suggested.