Sosyal medya kullanımının tüketicilerin gösterişçi tüketim eğilimleri üzerine etkisi
The effect of social media usage on consumers' conspicuous consumption tendencies
  1. Tez No: 519506
  2. Yazar: İREM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışmada gün içerisinde sosyal medya kullanım süresi ile kullanım yoğunluğunun gösterişçi tüketim eğilimi üzerine etkisi ve bu üç olgu açısından tüketicilerin demografik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla genel sosyal medya kullanımı ve gösterişçi tüketim eğilimi ölçekleri kullanılarak, İzmir ilinde kota örneklemesi yoluyla 432 kişi ile anket yapılmıştır. Araştırmada tüketicilerin gösterişçi tüketim davranışı sergilemelerine ilişkin 5 nedene sahip oldukları ve sosyal medya kullanım yoğunluğunun ise 3 boyuttan oluştuğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre; sosyal medya kullanımı ve kullanım süresi ile gösterişçi tüketim eğilimleri demografik değişkenlere göre farklılaşmakla birlikte; gün içerisinde sosyal medya kullanım süresi, sosyal medya hesabına girme sıklığı ve diğer kullanıcılar ile etkileşime girme yoğunluğunun gösterişçi tüketim eğilimi ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Öte yandan gün içerisinde sosyal medya kullanım süresi ve sosyal medya hesabına girme sıklığının gösterişçi tüketim eğilimini açıklama yüzdesinin hayli düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been purposed to determine the effect of social media usage time and intensity on the tendency of conspicuous consumption and demographic characteristics in regard of three subjects. With this purpose, quota sampling surveys were made with 432 people in İzmir province by using the questionnaire including general social media usage and conspicuous consumption tendency scales. It is point out with the research that consumers have 5 different reasons of conspicuous consumption and intensity of social media usage 3 dimensions. According to the analysis results, the usage and duration of social media and the conspicuous consumption tendency differed according to demographic variables. A relationship is established between the tendency towards conspicuous consumption and duration of social media usage during the day, how frequently the user accessed their social media accounts and the intensity of interaction with other users. On the other hand, it was concluded that the duration of social media usage during the day and the frequency of entering social media accounts during the day accounts for only a very low percentage of conspicuous consumption tendency.