Spatial politics in Nadeem Aslam's the Wasted vigil and The blind man's garden
Nadeem Aslam'ın Viran Ülkenin Bekçisi ve Kör Adamın Bahçesi romanlarındaki uzamsal politikalar
  1. Tez No: 519518
  2. Yazar: GÜLSEVİN GÜLERYÜZ KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YILDIZ BAĞÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez Pakistan asıllı İngiliz yazar Nadeem Aslam'ın Viran Ülkenin Bekçisi (2008) ve Kör Adamın Bahçesi (2013) kitaplarını, Afganistan ve Pakistan'ın postkolonyal uzamlar olarak temsilleri ve yeniden kurgulanışları bakımından inceler. Teorik çerçeve olarak Sara Upstone'un uzam-sonrası (post-space) kavramını esas alır, ki bu kavram farklı postkolonyal uzam deneyimlerini öne çıkartarak emperyalizmin uzamsal totalizasyonlara karşı koyan ve kolonyal çerçeveleri yıkıp yeniden kurgulanışlar öne süren bir uzamsallık ifade eder. Romanlardaki uzam-sonrası temsillerinin bu doğrultuda incelenmesi bu çalışmanın odağını teşkil eder. Politik bir kurgu olan ulusal uzam sorgulanırken, alternatif uzamsal alanlar üzerinden yeni bir çerçeve çizilmesi amaçlanır. Aslam'ın bu romanları romanları ulusal-uzamdan-küçük ve ulusal-uzamdan-büyük alanları ön plana çıkartarak ulusal uzamı incelikli bir yeniden şekillendirmeye tabi tutar. Ulusu indirgeyici nitelikteki tasvirlere direnç gösteren bu alternatif uzamlar ev, okul ve bahçe gibi küçük fiziksel uzamların yanı sıra küçük-anlatılar, ihmal edilmiş doğal ve kültürel uzamlar gibi kavramsal küçük uzamlar ile ulusal-uzamdan-büyük bir alanı işaret eden seyahat motifini de kapsar. Viran Ülkenin Bekçisi ve Kör Adamın Bahçesi 11 Eylül sonrası sosyo-politik karışıklıklarını ele alan terör edebiyatının öne çıkan iki örneğidir. Bu romanların işaret ettiği doğrultuda ulusu yeniden çerçevelendirilmesi, özcü ulusal klişeleri ve ikilikleri besleyen 11 Eylül sonrası söylemlerinin temelini aşındırırken okuyucuyu Afganistan ve Pakistan'ın ana akım Anglo-Amerikan tasvirlerini yeniden düşünmeye davet eder.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze British-Pakistani author Nadeem Aslam's novels The Wasted Vigil (2008) and The Blind Man's Garden (2013) in terms of how Afghanistan and Pakistan are represented and reconfigured as postcolonial spaces. In the spirit aspired by Sara Upstone's concept of post-space which suggests a sense of spatiality that resists imperial totalizations of space, subverts colonial frames and puts forward spatial reconfigurations by foregrounding diverse experiences of postcolonial spaces, this study essentially focuses on the post-space representations embedded in these novels. Challenging nation as a political construct and reframing it through alternative spatial locations, Aslam's novels analysed in this study subtly reconfigure national spaces by accentuating smaller-than-national and larger-than national spaces. These alternative spatial locations vary from physical spaces like home, school, garden, to conceptual spaces such as microstories, neglected cultural and natural spaces and journey. The Wasted Vigil and The Blind Man's Garden stand out as two prominent examples of 'war-on-terror' fiction that deals with socio-political and psychological complexities of post-9/11 period. Thus reframing national spaces the way these novels together suggest also undermines the post-9/11 discourse that feeds on essentialist national stereotypes and binaries, and invites the reader to rethink the mainstream Anglo-American representation of Afghanistan and Pakistan.