İntrauterin inseminasyon sonuçlarını etkileyen faktörler: Gelişen folikül sayısının gebelik olasılığına etkisi
The factors affecting intrauterine insamination results: Effects of the growing follicules on the probability of pregnancy
- Tez No: 519543
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KALELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Çalışmamız, ovulasyon uyarımı ve İUİ uygulanan hastalarda gelişen folikül sayısının gebelik şansı üzerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Çalışmamıza mayıs 2005 mayıs ile 2015 mayıs tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında üreme endokrinolojisi bilim dalı polikliniğine infertilite sorunuyla başvurup, over uyarımı ile birlikte İUİ tedavisi uygulanan 460 çiftin 976 siklusu retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmada kullandığımız parametreler hasta dosyasından kaydedildi. Siklusun 3.gününde yapılan bazal TV USG sonrasında hastalarda tedavi başlandı. Veriler SPSS istatistik hesaplama programı yardımı ile gerçekleştirildi. Verilerin analizinde student-t, ki-kare, çoklu lojistik regresyon, Mantel-Cox Log testleri kullanıldı. BULGULAR: Toplam 460 çiftin 976 siklusu çalışmaya dahil edildi. Bu siklusların 79'u (%8,09) gebelikle sonuçlandı. Bütün gebelikler içerisindeki çoğul gebelik oranı %12.7'dir. hCG uygulama günü yapılan USG'de, 11 mm ve 14 mm üzerindeki folikül sayısı gebe kalanlarda kalamayanlara göre istatistiksel olarak fazla bulunmuştur: Toplam gebelik oranının en yüksek olduğu olgular 14 mm'den büyük baskın folikül sayısının üç ve dört olan olgulardır. En yüksek gebelik oranlarına 1. ve 2. denemede ulaşılmaktadır. SONUÇ: Ovulasyon uyarımı ve intrauterin inseminasyon tedavisi yapılan infertil olgularda birden fazla folikül gelişimi, monofoliküler gelişime kıyasla hem gebelik şansını hem de çoğul gebelik riskini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: The purpose of our study was to investigate the effect of the number of follicles, which develop in patients receiving ovulation induction and IUI, on the pregnancy chance. MATERIAL AND METHODS: In study, we retrospectively examined 976 cycles of 460 couples who applied to İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Department Reproductive Endocrinology Clinic with infertility problem between 2005 and 2015 and received IUI along with ovary induction. The parameters of our study which were recorded from the patients files. The treatment was given after the basal TV USG done on the 3rd day of the cycle. We calculated our data with SPSS statistics program and analyzed it with student-t, chi-square, multiple logistic regression, Mantel-Cox Log test. RESULT: In our study 976 cycles of 460 couples were included, 79 of these cycles (8.09%) resulted with pregnancy. The rate of multiple pregnancies was 12.7% in all of the pregnancies. Done on the day of HCG injection, the number of follicles bigger than 11 and 14 mm were found to be statistically higher in pregnant women. Total number of pregnancy ratio was found highest in the cases with three and four follicles bigger than 14 mm in size. The highest rate of pregnancies was reached in first and second trials. CONCLUSION: In conclusion, in the infertile cases who receive ovulation induction and intrauterine insemination treatment; we see that more than one follicle development improves pregnancy chance as well as multiple pregnancy risk in comparison to mono follicular development.