Behçet hastalarındaki yaşam kalitesi, cinsel sorunlar, anksiyete ve depresyon düzeylerinin psoriyazis hastaları ve sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırılması
The quality of life, sexual disorders and the anxiety and depression levels of behçet?s patients comparison between psoriasis patients and healty volunteers
- Tez No: 297470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURNA İLKNUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Behçet hastalarının dermatolojik yaşam kalitesi, cinsel işlev bozuklukları, anksiyete ve depresyon düzeylerinin saptanarak, bu konuda dermatolojik hastalıklar içersinde en fazla çalışma yapılmış olan psoriyazis hastaları ve sağlıklı gönüllülerle karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya Ekim 2010-Temmuz 2011 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran ve Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu tanı kriterlerine göre Behçet hastalığı tanısı almış 51 Behçet hastası yanında aynı tarihlerde yine bölümümüze başvuran Behçet hastalarıyla yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş 51 psoriyazis hastası alınmıştır. Konrol grubu ise Behçet ve psoriyazis hastaları ile yaş, cinsiyet ve sayı olarak benzer nitelikte, herhangi bir dermatolojik ve psikiyatrik hastalığı olmayan sağlıklı gönüllülerden seçilmiştir. Dermatolojik Yaşam Kalite Ölçeği (DYKÖ) sadece psoriyazis ve Behçet hastalarına uygulanırken, sosyodemografik ve klinik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) tüm katılımcılara uygulanmıştır.Çalışmamızın neticesinde hem psoriyazis hem de Behçet hastalarında kontrol grubuna göre daha yüksek oranda depresyon, anksiyete ve cinsel işlev bozukluğu saptanmış, yaşam kalitelerinin de kontrol grubuna göre anlamlı oranda bozulduğu belirlenmiştir. Ayrıca aktif eritema nodozum benzeri lezyonları olan hastaların yaşam kalitesinin olmayan hastalara göre anlamlı derecede azalmış olduğu saptanmıştır. Cinsiyetlere göre kıyaslandığında hem psoriyazis ve Behçet hastalarında hem de kontrol grubunda kadınların ACYÖ puan ortalamalarının daha yüksek olduğu ve daha fazla cinsel işlev bozukluğu gösterdiği belirlenmiştir. BDÖ açısından ise her üç grupta da cinsiyetler arasında anlamlı istatistiksel fark saptanmamıştır. BAÖ puan ortalamalarında ise sadece Behçet hastalarında kadınlar aleyhine daha yüksek olmak üzere cinsiyetler arasında fark gözlenmiştir. Behçet hastaları ile psoriyazis hastaları kıyaslandığında, ACYÖ, BDÖ, BAÖ ve DYKÖ puan ortalamalarının benzer olduğu, DYKÖ alt gruplarına bakıldığında ise psoriyazis hastalarının duygusal yaşam ve bilişsel işlevler alt alanlarında daha fazla bozulma olduğu saptanmıştır.Bu sonuçlar doğrultusunda Behçet hastalarında gerekli görülen durumlarda psikiyatrik yönden de değerlendirilme yapılmasının uygun olacağı görüşündeyiz
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the dermatological quality of life, sexual disorders and the anxiety and depression levels of Behçet?s patients, and also to make a comparison between these patients and psoriasis patients whom the most number of studies in this area have been carried out and healty volunteers.Besides the 51 patients who applied to the Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine, Department of Dermatovenerology between October 2010 and July 2011 and who were diagnosed as Behçet?s disease according to the diagnostic criteria of International Behçet Disease Study Group, and at the same time 51 psoriasis patients applied to the same department and who were matched in terms of age and sex were also taken into the study. The control group was selected from healty volunteers without any dermatological and psychiatric diseases who were in similar qualities of age, sex and number of Behçet?s and psoriasis patients. While the Dermatological Life Quality Index (DLQI) was implemented on only psoriasis and Behçet?s patients, socio-demographic and clinical data form, the Beck Depression Inventory (BDI), the Beck Anxiety Inventory (BAI) and the Arizona Sexual Experience Scale (ASEX) were carried on the whole participants.As a result of our study, it was determined that on both psoriasis and Behçet?s patients, higher levels of depression, anxiety and sexual disorders were observed than the control group. It was also determined that the quality of life deteriorated quite reasonably. Moreover, it was determined that the quality of life of patients with active erythema nodosum-like lesions decreased quite reasonably than those who did not have. When it was compared in terms of sex, it was determined that the average ASEX points were higher and there were more sexual disorders on women both on the Behçet?s and psoriasis patients and on the control group. In terms of the BDI, no meaningful statistical difference was observed on the three groups between the sexes. In the average BAI points, a difference was observed between the sexes, mainly higher in women. When Behçet?s and psoriasis patients were compared, average points of ASEX, BDI, BAI and DLQI were similar. In terms of the sub-groups of DLQI, it was determined that there were more deteriorations in emotional life and cognitive functions on psoriasis patients.In accordance with these results, we are of the opinion that a psychiatric evaluation would be appropriate in Behçet?s patients when deemed necessary