Yeni geliştirilen manyetik montmorillonit adsorbanı kullanılarak sulu çözeltilerden kadmiyum ve bismark kahverengisi Y boyarmaddesinin uzaklaştırılması
Removal of cadmium and bismarc brown Y dye from aqueous solutions using newly developed magnetic montmorillonite adsorbent
  1. Tez No: 519560
  2. Yazar: İREM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada; montmorillonit kili kullanılarak manyetik özelliğe sahip bir adsorban (MagMMT) hazırlanmıştır. MagMMT adsorbanı ile sulu çözeltilerden Cd2+ iyonları ve BKY boyarmaddesi ortamdan uzaklaştırılmıştır. Hem Cd2+ hem de BKY adsorpsiyonunda pH'ın etkisi olmamıştır. Her iki çözeltide de kirleticiler kısa sürede ortamdan uzaklaştırılmıştır. Adsorpsiyon verileri Langmuir, Freundlich ve D-R olmak üzere 3 izoterm modeli ile değerlendirilmiştir. MagMMT'in maksimum tek tabakalı adsorpsiyon kapasiteleri Cd2+ ve BKY için sırasıyla; 2.42x10-4 mol g-1 ve 4.15x10-4 mol g-1 olarak belirlenmiştir. Sürekli sistemdeki kolon çalışmaları da MagMMT'in uygun bir adsorban olduğunu kanıtlamıştır. MagMMT'in Cd2+ adsorpsiyonunda 24 adsorpsiyon/desorpsiyon döngüsüne sahip olması, tekrar kullanılabilirlik potansiyeli ile etkili bir adsorban elde edildiğini göstermiştir. MagMMT ile Cd2+ ve BKY adsorpsiyonu elektrostatik etkileşim, komplekleşme ve kimyasal iyon değişimi mekanizmalarını içermektedir. Sonuç olarak, MagMMT Cd2+ ve BKY adsorpsiyonunda sentetik ve gerçek atıksulardan adsorpsiyon yöntemi ile kolaylıkla ayrılabilen etkili ve alternatif bir sorbandır.
Özet (Çeviri)
In this study, a magnetic adsorbent (MagMMT) was prepared from montmorillonite clay using magnetite. MagMMT adsorbent was used for the removal of Cd2+ ions and BBY dye from aqueous solutions. It was found that no pH adjustment required for both Cd2+ and BBY adsorption. Both pollutant was effectively removed from contaminated solutions in relatively short times. Equilibrium adsorption data were evaluated by three isotherm models namely Langmuir, Freundlich and D-R. Maximum monolayer adsorption capacites of MagMMT were obtained as 2.42x10-4 mol g-1 and 4.15x10-4 mol g-1 for Cd2+ and BBY, respectively. Colum studies indicated that MagMMT was an appropriated adsorbent for both Cd2+ and BBY adsorption in continuous system. Reusability potential of MagMMT was tested by desorption experiments and the results showed that developed adsorbent was effectively used in 24 adsorption/desorption cycles for Cd2+. Mechanism analysis showed that adsorption of Cd2+ and BBY onto MagMMT includes electrostatic interaction, complexation and chemical ion exchange. As a conclusion, MagMMT is an effective and alternative sorbent for the removal of Cd2+ and BBY from synthetic and real wastewaters with an advantage of easy separation from adsorption medium.