Yeni nesil manyetik nanopartikül kullanarak eritrosin'in (E127) ekstraksiyonu ve UV-VİS spektrofotometresi ile tayini
Extraction of erythrosin (E127) using a new generation magnetic nanoparticle and determination by UV-VİS spectrophotometer
- Tez No: 617507
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında Eritrosin (E127)'nin, yeni nesil bir katı faz ekstraksiyon tekniği ile ayrılması sonrası UV-VİS spektrofotometresi ile tayinini içeren bir yöntem geliştirilmiştir. Eritrosin'in ayrılması için geliştirilen katı faz ekstraksiyon tekniğinde süt'ten elde edilen manyetik C-dot (Fe3O4@C-Dot) nanohibrit materyali katı faz adsorbanı olarak kullanılmıştır. Yöntemin optimizasyonu için, örnek çözeltisinin pH, katı faz adsorban miktarı, elüent türü ve hacmi, vorteks süresi, örnek hacmi gibi analitik parametrelerin ekstraksiyona etkisi incelenmiştir. Geliştirilen yöntemin gözlenebilme sınırı ve tayin sınırı sırasıyla 0,12 µg mL-1 ve 0,60 µg mL-1 olarak hesaplanmıştır. Yöntem farklı farmasotik örneklere başarıyla uygulanmıştır. Yöntemin doğruluğu analit ilavesi ile kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a method, which includes of determination of erythrosin (E127) by using UV-VIS spectrophotometer after separation by a new generation solid phase extraction technique, has been developed. In the developed solid phase extraction technique, magnetic C-dot (Fe3O4 @ C-Dot) nanohybrid material which is obtained from milk was used as solid phase adsorbent. For method optimization, analytical parameters such as sample solition's pH, solid phase adsorbent amount, eluent type and volume, vortex time, sample volume were examined. The quantification limit and determination limit values for erythrocin were calculated as 0.12 µg mL-1 and 0.60 µg mL-1, respectively. The method has been successfully applied to different pharmaceutical samples. The accuracy of the method checked by addition of analyte.