Farklı kaynaklardan üretilen sayısal yükseklik modellerinin doğruluk araştırması
Accuracy assessment of digital elevation models generated from different sources
- Tez No: 128752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜL BATUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Sayısal ortogörüntülerin planimetrik doğruluğunu etkileyen önemli faktörlerden birisi de Sayısal Yükseklik Modelleridir (SYM). SYM oluşturulması, sayısal ortofoto üretim maliyetlerini oldukça etkilemektedir. Bundan dolayı, farklı kaynaklardan üretilen SYM'ler hava fotoğraflarını ortorektifiye etmede kullanılırsa ortogörüntü üretim maliyeti de buna bağlı olarak düşecektir. Bu çalışmada, SYM'lerden daha iyi bir doğruluk elde etmek için farklı yöntemler ve girdi veriler denenmiştir. Hava fotoğraflarından otomatik korelasyonla ve 10 m. ve 5m. aralıklı eş yükseklik eğrilerinden değişik grid aralıklarında üretilen SYM" lerin doğruluğu araştırılmıştır. Temel amaç, SYM'nin doğruluğunda, gösterim yöntemi, grid aralığı ve girdi verilerin etkilerini test etmek olmuştur. SYM doğruluğunu test etmek için, referans veri olarak stereo modellerden okunan yükseklik değerleri kullanılmıştır. Yükseklik okumalarında arazi yüzeyine en iyi yaklaşacak şekilde, tecrübeli operatörler kullanılmıştır. Aynı noktalar, farklı SYM'ler üzerinde de okunarak karşılaştınlmışlardır. Üretilen SYM'ler üzerinde örnek üç bölge seçilerek, bu bölgelerdeki SYM'lerin farkları alınmış ve istatistiki sonuçlar elde edilmiştir. Çalışma, beş bölüme ayrılmıştır: Birinci bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde, çalışmanın teorik temelleri sunulmuştur. Burada ortorektifikasyon ve sayısal yükseklik modelleri, sayısal görüntülerin rektifikasyonu (yataylanması) detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, Sayısal Yükseklik Modellerinin Doğruluğundan bahsedilmiştir. Giriş kısmında doğruluk kriterlerinin tanımlan verilmiş, sonraki kısımlarda ise SYM doğruluk ölçütlerinin neler oldukları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, çalışmada izlenen yöntemler anlatılmıştır. Öncelikle çalışma alanı ve girdi veriler tanımlanmış, izlenen fotogrametrik işlemler anlatılmıştır. Yazılımlarda, SYM ve ortofoto üretim yöntemlerinde izlenen adımlar anlatılmıştır. Beşinci bölümde, sonuçlar ve öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Sayısal yükseklik modeli, otomatik korelasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One important factor that affects the planimetric accuracy of digital orthoimages is the quality of the digital elevation model (DEM). DEM generation constitutes a significant proportion of the total cost of producing digital orthoimages. Therefore, if DEMs generated from various sources can be used to orthorectify aerial photographs, then the orthoimage production cost can be reduced significantly. In this study, different methods and input data were used in order to get better result from the generated DEMs. The accuracy of DEMs generated from 5 meter and 10 meter intervaled contours by different grid intervals and automatic correlation from aerial photographs. The main goal was to test the effects of input data, grid interval, and representation method in DEM accuracy. In order to test the DEM accuracy, elevation data read from stereo models were used as the referens data. In elevation data read, experienced operators were used in oder to get best results. The same elevation points were read on different DEMs and compared. In addition, three sample regions on the generated DEMs were selected and subtracted from the DEM generated from 5 meter interval countours as 5 meter interval grids. This study is divided into five chapters: First chapter is introductory. In the second chapter, theoretical bases of the study were presented. Here, orthorectification, digital elevation models and rectification of digital images were investigated in detail. In the third chapter, the accuracy of digital elevation models were presented. In the introduction section, the definitions of accuracy criteria were mentioned and in the rest of the chapter, the accuracy measures of DEM were presented. In the fourth chapter, the methods followed in the study were presented. At first, study area and input data were given, the photogrammetric process were mentioned. Then, the steps of the DEM and orthophoto production were presented. In the fifth chapter, the conclusions and proposals were presented. Keywords : Digital elevation model, automatic correlation.