Kastamonu ilinde buğday alanlarında görülen kara pas (Puccinia graminis f. sp. tritici) ırklarının belirlenmesi ve berberis türlerinin kara pas etmeninde patojenik varyasyona olan etkileri
Determination of races of wheat stem rust (Puccinia graminis f. sp. tritici) in Kastamonu province and effects of Berberis species on pathogenic variation of stem rust
- Tez No: 519616
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Buğday ülkemizde yaygın olarak ekilmektedir. Pas hastalıkları buğday verimini ve kalitesini etkileyen en önemli biyotik faktörler arasındadır. Puccinia graminis f. sp. tritici tarafından meydana getirilen kara pas hastalığı buğdayın en eski bilinen hastalıklarından birisidir. Kara pas hastalığı Türkiye'de Kastamonu ilinde yaygın olarak görülmektedir. Ek olarak, ülkemizde en yaygın olarak görülen Berberis vulgaris ve diğer Berberis türleri yoğun olarak Kuzey Anadolu bölgesinde görülmektedir.2016 ve 2017 yıllarında Kastamonu ilinde gerçekleştirilen bu çalışma ile Berberis türlerinde ve buğday bitkilerinde görülen kara pas hastalığı ırkları tespit edilmiştir. Berberis türleri Kastamonu ilinde yaygın olarak bulunmaktadır. Berberis türlerinin kara pas hastalığı ile enfekte olma durumu ve patojenik varyasyona olan etkisi araştırılmıştır. Berberis bitkilerinden alınan eziosporlardan 40 adet tek püstül izolatı elde edilmiştir. Berberis bitkilerinde en yaygın kara pas ırkı TTTTF olarak bulunmuştur. Berberis bitkilerinde görülen diğer ırkların yaygınlıkları sırasıyla RTTTF, RTTTC, TTTTC ve TTKTF olarak bulunmuştur. Buğdaylarda görülen kara pas hastalığı etmeninden 74 adet tek püstül izolatı elde edilmiştir. Kastamonu ilinde buğday bitkilerinde en yaygın ırk TTTTF bulunmuştur. Buğday bitkisinde görülen diğer ırkların yaygınlıkları sırasıyla TTKTF, TTTTC, TTKTC, RTTTF ve RTTTC olarak bulunmuştur. Türkiye'de yaygın olarak yetiştirilen 46 adet ekmeklik ve 14 adet makarnalık buğday çeşitlerinin sera şartlarında TTTTF, RTTTC ve RTTTF kara pas ırklarına karşı fide dönemi reaksiyonları tespit edilmiştir. Bu ırklara karşı hassas ve dayanıklı çeşitler görülmüş olup bu ırklara karşı farklı reaksiyon gösteren çeşitler de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wheat is commonly planted in Turkey. Rust diseases are among the most important biotic factors affecting wheat yield and quality. Stem rust of wheat caused by Puccinia graminis f. sp. tritici is one of the oldest known diseases of wheat. Wheat stem rust is common in Kastamonu province of Turkey. In addition, Berberis vulgaris which is the most common species in Turkey and other Berberis species are common in northern part of Anatolia. In this study which is conducted in 2016 and 2017 in Kastamonu province stem rust races occurring on Berberis species and wheat plants were determined. Berberis species are common in Kastamonu province. The rust infection status of Berberis species and effect of Berberis species on pathogenic variation of stem rust were investigated. Forty single pustule aeciospores from Berberis plants were obtained. From Berberis plants the most common stem rust race was TTTTF. Other stem rust races from Berberis plants were RTTTF, RTTTC, TTTTC and TTKTF. From wheat plants 74 single pustule isolates of stem rust were obtained. In Kastamonu province the most common stem rust race in wheat plants were TTTTF. Other stem rust races from wheat plants were TTKTF, TTTTC, TTKTC, RTTTF and RTTTC. Under greenhouse conditions, seedling response of 46 bread wheat and 14 durum wheat cultivars commonly grown in Turkey to stem rust races TTTTF, RTTTC and RTTTF were determined. Susceptible and resistant cultivars to these races were found. Also cultivars showing different reactions to these races were present.