Evaluation of cutting surface quality in high speed blanking process
Yüksek hızlı kesme prosesinde kesme yüzey kalitesinin belirlenmesi
- Tez No: 519626
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EYERCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kesme prosesi, metal şekillendirme endüstrisinde çok önemli bir yer tutmaktadır ve ana hedef, minimum enerji harcarken, kesilen iş parçalarında en iyi yüzey kalitesini elde etmektir. Bu çalışmada; 3 farklı hız (0.1 m/s, 1 m/s and 10 m/s) altında iş parçası yüzey kalitesi, kesme yükü ve kesme enerjisini; kalıp arası boşluğu, malzeme kalınlığı ve kalınlık- kalıp çapı oranı çerçevesinde incelenmiştir. AISI 304 paslanmaz çelikten levhadan yapılmış 2 mm, 3 mm ve 4 mm kalınlığında iş parçalarının kesilmesi için beş farklı kalıp boşluğu (% 1, % 3, % 5,% 10 ve % 20) ve dört farklı kalınlık- kalıp çapı oranı (t/Dm=1/5, t/Dm=1/10, t/Dm=1/30, t/Dm=1/50) kullanılmıştır. Hem deneysel hem de Sonlu Elemanlar Yöntemi ile çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, artan zımba hızının yüzey kalitesini iyileştirdiğini ve en iyi yüzey kalitesinin, yüzey pürüzlülüğü değerlerinin düşmesi vasıtasıyla 10 m/s zımba hızında elde edildiğini göstermiştir. Diğer bir önemli katkı kalınlık- kalıp çapı oranıdır ve enerji, yüzey kalitesi ve kalıp boşluğu değerlerinin, sadece iş parçasının kalınlığını dikkate alarak literatürde ihmal edilen iş parçası çaplarına göre değiştiği tespit edilmiştir. Toplam enerjinin, artan zımba hızına, kalınlığa ve kalınlık- kalıp çapı oranına göre arttığı bulunmuştur. Tüm parametreler açısından ele alındığında, %3 ve %5 arası kalıp boşluğunun AISI 304 paslanmaz çelik için optimal değer aralığı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Blanking process holds a crucial point in metal forming industry. The main goal in blanking is to achieve the best surface quality on the blanked parts while spending minimum energy. In this study the surface quality, cutting load and cutting energy of the workpieces were investigated under three different speeds (0.1 m/s, 1 m/s and 10 m/s) with respect to the clearance, material thickness and thickness to die diameter ratios. Five different clearances (1%, 3%, 5.%, 10.0% and 20.0%) were used to blank 2 mm, 3 mm and 4 mm thick workpieces made of AISI 304 stainless steel under four different ratios (t/Dm=1/5, t/Dm=1/10, t/Dm=1/30, t/Dm=1/50). Both experimental and FEM studies were accomplished. Results showed that increasing punch speed improves the surface quality and best surface quality was achieved at 10 m/s by reaching lowest surface roughness values. Another important contribution is the thickness to die diameter ratio and found out that energy, surface quality and related clearance values change according to the workpiece diameters that are neglected in the literature which only considers the thickness of workpiece. The total energy increases due to increasing punch speed, thickness and thickness to die diameter ratios. Clearance between 3% and 5% is found to be optimal value range for AISI 304 stainless steel when considered all investigated parameters.